Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Antonín Holý získal Českou hlavu

Věda

  11:12
PRAHA - Letošním nositelem ceny Česká hlava se stal chemik Antonín Holý. Vědec se podílel na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS.

Antonín Holý. foto: Lidové noviny

O vítězi, který kromě prestižního ocenění získává i milionovou odměnu, v pondělí rozhodla vláda. Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN).

"Bylo to bez rozpravy, vyhrál naprosto jasně," řekla ministryně Džamila Stehlíková. Národní cena Česká hlava je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v republice.


Vláda ji od roku 2005 každoročně uděluje vědci s mimořádnými celoživotními výsledky. Loni ocenění získal matematik Jaroslav Kurzweil, který přispěl k rozvoji teorie integrálních a diferenciálních rovnic. Před ním se stal nositelem ceny Armin Delong, zakladatel české elektronové mikroskopie.

Ocenění Česká hlava je spojeno se stejnojmenným projektem, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Smyslem projektu je posilovat povědomí, že země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové vědce světové úrovně a také je materiálně a společensky ocenit.

Autoři: ,