Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové našli sochu matky Achnatona

Věda

  21:58
KÁHIRA - Američtí archeologové v egyptském Luxoru objevili sochu královny Teji, matky faraona Achnatona, který jako první začal uctívat jediného boha.

Slavná socha královny Nefertiti

Američtí vědci z Univerzity Johnse Hopkinse sochu Teji našli při vykopávkách souvisejících s památkami po Tejině manželovi, faraonovi Amenhotepovi III. O americkém objevu dnes informovala egyptská rada pro památky.
 
Dobře zachovaná žulová socha Teji je vysoká 140 centimetrů a v ramenou má 44 centimetrů. Je do ní vytesáno Amenhotepovo jméno, který Egyptu jako panovník 18. dynastie vládl v letech 1391 až 1353 před naším letopočtem. V Thébách, dnešním Luxoru, nechal vybudovat luxusní palác a vládl spolu s manželkou, i když Teja nebyla urozeného původu. Měli pět dcer a syna Amenhotepa IV.

Nezdařená reforma
Ten uctíval jediného boha, Atona (Sluneční kotouč), a na jeho počest si změnil jméno na Achnaton. Severně od Théb začal budovat nové sídelní město říše, Al-Amarnu. Jeho hlavní manželkou byla krásná Nefertiti.

Násilím zavedené reformy ale neměly dlouhého trvání. Za Tutanchamona, který byl zřejmě synem Achnatona a jedné z jeho méně významných manželek, byla Al-Amarna opuštěna a Egypťané se vrátili k původnímu božstvu.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat