Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Archeologové našli sochu matky Achnatona

Věda

  21:58
KÁHIRA - Američtí archeologové v egyptském Luxoru objevili sochu královny Teji, matky faraona Achnatona, který jako první začal uctívat jediného boha.

Slavná socha královny Nefertiti

Američtí vědci z Univerzity Johnse Hopkinse sochu Teji našli při vykopávkách souvisejících s památkami po Tejině manželovi, faraonovi Amenhotepovi III. O americkém objevu dnes informovala egyptská rada pro památky.
 
Dobře zachovaná žulová socha Teji je vysoká 140 centimetrů a v ramenou má 44 centimetrů. Je do ní vytesáno Amenhotepovo jméno, který Egyptu jako panovník 18. dynastie vládl v letech 1391 až 1353 před naším letopočtem. V Thébách, dnešním Luxoru, nechal vybudovat luxusní palác a vládl spolu s manželkou, i když Teja nebyla urozeného původu. Měli pět dcer a syna Amenhotepa IV.

Nezdařená reforma
Ten uctíval jediného boha, Atona (Sluneční kotouč), a na jeho počest si změnil jméno na Achnaton. Severně od Théb začal budovat nové sídelní město říše, Al-Amarnu. Jeho hlavní manželkou byla krásná Nefertiti.

Násilím zavedené reformy ale neměly dlouhého trvání. Za Tutanchamona, který byl zřejmě synem Achnatona a jedné z jeho méně významných manželek, byla Al-Amarna opuštěna a Egypťané se vrátili k původnímu božstvu.

Autor: