Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Archeologové našli u Moravského Krumlova 4000 let starý hrnec

Věda

  14:54
Těžební šachty a v nich překvapivě i 4000 let starý hrnec nalezli archeologové v uplynulých dnech u Moravského Krumlova na Znojemsku. V tamním lese bádají už 17 let.

Martin Oliva z brněnského Ústavu Anthropos ukazuje hrnes starý 4000 let, který sloužil k přípravě jídla foto: ČTK

Dlouhodobý výzkum potvrzuje jejich původní domněnku - u Moravského Krumlova patrně leží nejstarší doly v Evropě. Těžil se v nich rohovec na výrobu pazourku, a to v době kamenné, řekl dnes ČTK archeolog Martin Oliva z brněnského Ústavu Anthropos.

"Každý rok nalézáme nové těžební jámy a chodby v podzemí. Dobývání rohovce se tady dělo v poměrně velkém měřítku, a to již před 9400 lety," vysvětlil archeolog. Zajímavostí je nalezený hrnec starý asi 4000 let, který sloužil k přípravě jídla.

V době vzniku dolů v lese u Moravského Krumlova vedli předchůdci člověka toulavý život lovců a sběračů. Nebylo zvykem, aby se usazovali na jednom místě. K hloubení krumlovských šachet v tamním tvrdém podkladu ale potřebovali tisíce hodin. Musela to být těžká práce, doslova úmorná dřina, doplnil Oliva.

S doly v Krumlovském lese se pojí záhada: pazourek se v něm těžil ještě v době bronzové a železné. Patrně to ale bylo už jen z rituálních důvodů, kdy tehdejší lidé vyráběli pazourky, aby se tak dostali do pomyslného kontaktu se svými předky.

Autor: