Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Archeologové našli v Přerově další základy bratrské školy

V Přerově Na Marku byla objevena další část (severovýchodní nároží) Českobratrské školy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Přerově Na Marku byla objevena další část (severovýchodní nároží) Českobratrské školy. | foto: FOTO: MAFRA - Petr Janeček

PŘEROV Přerovští archeologové objevili tento týden další základy školy Jednoty bratrské, která je spojena s jednou z největších postav českých dějin, Janem Amosem Komenským. Našli je při stavbě parkoviště v předpolí Tyršova mostu, které už jednou cenným objevům ustoupilo.

Podle vedení města však parkoviště na místě zůstane. Základy školy budou zřejmě zvýrazněny na povrchu. Novináře o tom v pátek informoval primátorův náměstek Michal Zácha (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:

"Zahájili jsme výstavbu parkoviště. Při stavbě kanalizace jsme objevili půdorys školy Jednoty bratrské. Práce se nyní zastavily a na místo nastoupili archeologové. Dohodli jsme se však, že se stavba nezastaví.

Archeologové jsou nadšení, nikdo to tam nečekal. Stavba parkoviště je ale prioritní," uvedl Zácha. Archeologové předpolí mostu už před časem vyklidili a výzkum uzavřeli.

"Jsme naprosto nadšení. Nyní máme šanci zachytit celý půdorys školy. Když jsme tehdy výzkum ukončili, zachytili jsme třetinu původní bratrské školy. Máme představu o tom, že to byla mohutná budova. Vyplývá to i z vyobrazení na vedutě od Jana Willenberga," řekl v pátek archeolog Jan Mikulík.

Veduta, podle které si odborníci dělají o škole představu, pochází z roku 1593. "V těchto místech jsme s předstihem dávali zjišťovací sondy, ale měli jsme je položeny o trochu dále. Celý objekt pokračuje v místech, kde předtím stály haldy hlíny," doplnil archeolog.

Nález 'komplikuje' stavbu
Parkoviště muselo vedení magistrátu jednou přesunout. Původně měla v předpolí Tyršova mostu vzniknout místa pro 38 aut, město nakonec své plány muselo změnit a plochu pro auta umístit jinam. "Nyní je v plánu, že vybudujeme parkoviště pro 18 aut. S parkovištěm už město neustoupí, to by ho muselo zrušit. Stavba je v hodnotě 1,5 milionu korun a měla být dokončena do konce roku. Nález to nyní zkomplikuje, ale doufáme, že se to stihne," doplnil Zácha.

Do bádání v okolí nově budovaného Tyršova mostu se archeologové pustili letos v dubnu. Před školou se jim podařilo odkrýt prakticky celý půdorys renesančního kostela svatého Marka, který společně s přilehlou školou Jednoty bratrské tvořil duchovní centrum Přerova. V místech před novým mostem odkryli odborníci také základy mostní brány, důmyslný kanalizační systém z přelomu 15. a 16. století i středověkou pec.

V Pivovarské ulici se jim podařilo zachytit torza základů původní městské brány či linii parkánové zdi. Sbírky archeologů doplnily z těchto míst také například unikátní kachle s biblickými výjevy z pozdně gotické doby nebo cenné mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše.

Odborníci nálezy označili za unikátní. Zastupitelé nedávno rozhodli o vytvoření pracovní skupiny, která bude během zimy hledat nejlepší formu jejich prezentace.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...