Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Archeologové našli v Přerově další základy bratrské školy

Slovensko-cest

  16:00
PŘEROV - Přerovští archeologové objevili tento týden další základy školy Jednoty bratrské, která je spojena s jednou z největších postav českých dějin, Janem Amosem Komenským. Našli je při stavbě parkoviště v předpolí Tyršova mostu, které už jednou cenným objevům ustoupilo.

V Přerově Na Marku byla objevena další část (severovýchodní nároží) Českobratrské školy. foto: FOTO: MAFRA - Petr Janeček

Podle vedení města však parkoviště na místě zůstane. Základy školy budou zřejmě zvýrazněny na povrchu. Novináře o tom v pátek informoval primátorův náměstek Michal Zácha (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:

"Zahájili jsme výstavbu parkoviště. Při stavbě kanalizace jsme objevili půdorys školy Jednoty bratrské. Práce se nyní zastavily a na místo nastoupili archeologové. Dohodli jsme se však, že se stavba nezastaví.

Archeologové jsou nadšení, nikdo to tam nečekal. Stavba parkoviště je ale prioritní," uvedl Zácha. Archeologové předpolí mostu už před časem vyklidili a výzkum uzavřeli.

"Jsme naprosto nadšení. Nyní máme šanci zachytit celý půdorys školy. Když jsme tehdy výzkum ukončili, zachytili jsme třetinu původní bratrské školy. Máme představu o tom, že to byla mohutná budova. Vyplývá to i z vyobrazení na vedutě od Jana Willenberga," řekl v pátek archeolog Jan Mikulík.

Veduta, podle které si odborníci dělají o škole představu, pochází z roku 1593. "V těchto místech jsme s předstihem dávali zjišťovací sondy, ale měli jsme je položeny o trochu dále. Celý objekt pokračuje v místech, kde předtím stály haldy hlíny," doplnil archeolog.

Nález 'komplikuje' stavbu
Parkoviště muselo vedení magistrátu jednou přesunout. Původně měla v předpolí Tyršova mostu vzniknout místa pro 38 aut, město nakonec své plány muselo změnit a plochu pro auta umístit jinam. "Nyní je v plánu, že vybudujeme parkoviště pro 18 aut. S parkovištěm už město neustoupí, to by ho muselo zrušit. Stavba je v hodnotě 1,5 milionu korun a měla být dokončena do konce roku. Nález to nyní zkomplikuje, ale doufáme, že se to stihne," doplnil Zácha.

Do bádání v okolí nově budovaného Tyršova mostu se archeologové pustili letos v dubnu. Před školou se jim podařilo odkrýt prakticky celý půdorys renesančního kostela svatého Marka, který společně s přilehlou školou Jednoty bratrské tvořil duchovní centrum Přerova. V místech před novým mostem odkryli odborníci také základy mostní brány, důmyslný kanalizační systém z přelomu 15. a 16. století i středověkou pec.

V Pivovarské ulici se jim podařilo zachytit torza základů původní městské brány či linii parkánové zdi. Sbírky archeologů doplnily z těchto míst také například unikátní kachle s biblickými výjevy z pozdně gotické doby nebo cenné mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše.

Odborníci nálezy označili za unikátní. Zastupitelé nedávno rozhodli o vytvoření pracovní skupiny, která bude během zimy hledat nejlepší formu jejich prezentace.

Autoři: ,