Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU by mohla poskytnout až sto miliard korun na vědu, tvrdí Bělobrádek

Věda

  12:15aktualizováno  12:33
BRNO - Česká republika by mohla čerpat z EU v letech 2014 až 2020 přibližně sto miliard korun na vědu, výzkum a inovace. Podle Podle Pavla Bělobrádka (KDU - ČSL) nebude problém tyto prostředky využít. Domnívá se, že by měly posunout dál již rozpracované projekty, a to s využitím mezinárodní spolupráce i světových vědeckých kapacit.

Pavel Bělobrádek, předseda lidovců foto: MAFRA - Petr Topič

Bělobrádek zdůraznil, že mnohé stěžejní projekty v oblasti vědy, výzkumu a inovací již v ČR úspěšně fungují. Vytvořit se je podařilo podle něj s pomocí evropských dotací. Nyní jde o to, aby se dále velmi intenzivně rozvíjely, uvedl vicepremiér.

"Je to částka, která je velmi zajímavá, kterou je potřeba maximálně využít. A nejde o to tyto peníze utratit, ale použít je efektivně, tedy na rozvoj projektů," doplnil Bělobrádek.

Připomněl, že se nyní připravuje nový operační program 3V, v němž se vyjednává pro ČR o sto miliardách korun na dotacích pro plánovací období 2014 až 2020. Zdůraznil, že později již ČR pravděpodobně tak vysokou podporu EU nezíská. Je proto nutné, aby byly projekty co nejvíce soběstačné, uvedl Bělobrádek.

Každý rok dostává věda 26 miliard korun od státu

Připomněl, že ze státního rozpočtu plyne každoročně na vědu, výzkum a inovace v zemi 26 miliard korun. Regionem, který je podle něj výkladní skříni ČR v oblasti vědy a výzkumu, je Jihomoravský kraj, kde je Bělobrádek na dvoudenní návštěvě.

Vědecké projekty zastřešují univerzity, Jihomoravské inovační centrum a také Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. "Příkladem dobré praxe je unikátní projekt Somopro, který přivedl do našeho kraje 27 špičkových zahraničních vědců," řekl novinářům po setkání s Bělobrádkem jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zdůraznil, že ti založili vědecké týmy, v nichž nyní pracují absolventi univerzit a doktoranti z regionu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat