Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bionická ruka na prodej

Věda

  9:08
LONDÝN/PRAHA - „Je to fantastický vynález, můžu zvedat palec, držet tužku a vůbec dělat věci, o kterých se mi dříve ani nesnilo,“ neskrývá své nadšení z nové protézy Ray Edwards. Ray podstoupil celkem čtyři amputace a podle serveru BBC News je jedním z prvních Britů, kteří mají možnost vyzkoušet si zatím nejdokonalejší volně prodejnou kopii lidské končetiny.

Protéza. foto: Reprofoto

„Když mi protézu nasadili, po tváři se mi rozkutálely slzy. Poprvé po jednadvaceti letech jsem mohl rozevřít dlaň,“ vypráví dojatý Edwards.

Protézu i-LIMB už používá 200 lidí, zejména amerických vojáků, kteří o ruku přišli během války v Iráku. Její vývoj začal ve Skotsku v roce 1963 jako součást projektu na pomoc dětem postižených Thalidomidem. Jednalo se o aféru, kdy nedostatečně vyzkoušené sedativum pro těhotné matky vedlo k narození více než 10 tisíc různě deformovaných dětí. Vývoj současného typu protézy byl dokončen v roce 2007, kdy firma Touch Bionics také uvedla „bionickou ruku“ do prodeje.

„Ruka je unikátní hned ve dvou ohledech,“ říká ředitel společnosti Stuart Mead. Vývojáři umístili malý motor do každého prstu. Ty se tak mohou pohybovat nezávisle na ostatních, a dokonce je možné samostatně ovládat každý článek prstu. Druhé specifikum protézy spočívá v tom, že palec je možné otáčet o 90 stupňů, přesně tak, jak je tomu u lidského originálu. „Je to první umělá ruka, která končetinu nahrazuje jak vizuálně, tak funkčně,“ popisuje vynález Mead.

Podle Meada sice už existují prototypy ještě dokonalejších protéz, ty jsou však dosud v laboratořích a žádné z nich se zatím sériově nevyrábí. Výzkumu umělých končetin se věnuje zejména americká vesmírná agentura NASA nebo armádní

Jak ruka funguje?
Velkou výhodou protézy i-LIMB je to, že její upevnění na paži nevyžaduje chirurgický zákrok. Na kůži se napojí dvě elektrody, které zachycují myoelektrické signály. Ty vznikají při stahování svalových vláken. Přenášejí se do počítače umístěného ve hřbetu „roboruky“, a ten je pak vyhodnocuje a řídí jednotlivé pohyby. Jak ale upozorňuje uživatel i-LIMBu Edwards, i přes obrovský pokrok je stále co zlepšovat. „Je to trochu jako nosit cihlu,“ naráží na poněkud větší hmotnost protézy. „Po stránce psychiky je to úžasná věc, naučit se však ruku opět fyzicky používat je už trochu složitější.“

Nicméně jak sdělil novinářům, pozitiva vynálezu rozhodně nad negativy převažují. „Jsem teď moc šťastný,“ uzavírá Edwards. S vynálezem bionické protézy sklízejí už nyní vědci velké úspěchy. Nedávno zvítězili v prestižní britské soutěži o nejlepší technický vynález, kterou pořádá Královská akademie inženýrských věd. Výzkumníci nyní pracují na tom, jak vylepšit desing „roboruky“ tak, aby se od té opravdové lišila jen v detailech. Sestrojili už i prototyp nejnovějšího trumfu: umělé paže. „Bude to kompletní systém obsahující i zápěstí, loket a rameno, “ vysvětluje další plány ředitel Mead.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...