Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Boj o střední školy nekončí. Kdo neuspěl v prvním kole přijímaček, má ještě šanci

Věda

  13:37
Přestože letos k přijímacím testům zasedlo více uchazečů než v předchozích letech, některé střední školy už hlásí po právě ukončeném prvním kole volná místa. Mezi těmi, které budou ještě přijímat nové studenty, se přitom dají najít hotové poklady, třeba i celkem prestižní gymnázia nebo ekonomická lycea.
Ilustrační foto: školák

Ilustrační foto: školák foto: Shutterstock

Stačí jen zabrousit na webové stránky krajských úřadů nebo (v případě Prahy) na web magistrátu. „Visí tam seznamy škol, které ještě mají volné kapacity i s informacemi o podmínkách přijímacího řízení,“ vysvětluje Ivana Eliášková z Centra kariérového poradenství při Národním ústavu pro vzdělávání. Přijímací řízení na střední školy končí až 30. srpna. Teoreticky tedy mají žáci a jejich rodiče možnost vybrat školu ještě o velkých prázdninách.

Nahlásit volná místa krajským úřadům musí školy povinně. První z nich to udělaly na konci minulého týdne. „Weby krajů je potřeba sledovat průběžně, další školy se na seznamu budou postupně objevovat hlavně v následujících dnech po vyhodnocení prvního kola přijímacích zkoušek. Některé budou vyhlašovat i třetí, případně další kola až do obsazení posledního místa.“ říká Ivana Eliášková. Nové uchazeče mohou podle ní stále ještě shánět dokonce i nejprestižnější gymnázia, někde totiž nasadí laťku v prvním kole tak vysoko, že ji překoná méně dětí, než kolik se vejde do budoucích tříd.

Z pražských středních škol vyhlásila druhé kolo mezi prvními už koncem minulého týdne Obchodní akademie Vinohradská. „Otvíráme letos pět tříd. Věděli jsme předem, že budeme druhé kolo potřebovat, pokud si chceme vybrat kvalitní uchazeče,“ vysvětluje její ředitel Milan Macek s tím, že za ideální by považoval stav, kdy na školu v prvním kole podá přihlášku dvojnásobný počet dětí, než kolik plánují přijmout. „Převis byl ale zhruba 1,75, proto jsme se rozhodli vypsat druhé kolo ještě dřív, než definitivně vyhodnotíme výsledky prvního, což bude zhruba kolem 10. května,“ dodává. Stejně jako on se pro rychlé vyhlášení druhého kola rozhodlo i vedení dalšího pražského soukromého Gymnázia veřejných a mezinárodních vztahů.

Jak to chodí v druhém kole? Podle čeho si budou školy studenty vybírat? A jak napsat správně odvolání?