Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijímačky na gymnázia: zástupy zklamaných dětí

Česko

  23:59
PRAHA - Zájem o všeobecné vzdělání roste, ukazují přijímací zkoušky. Kapacita gymnázií však ani zdaleka nestačí zvýšené poptávce. Kousek od Pražského hradu sídlí jedno z nejatraktivnějších gymnázií v Česku. A zájem o hojně poptávanou školu byl letos ještě větší než dříve.
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

„Ano, máme více přihlášených žáků do čtyřletého i do osmiletého studia než loni,“ řekl LN Jiří Růžička, ředitel Gymnázia Jana Keplera. U obou typů studia jde o zhruba 40procentní nárůst.

Ten lze – tedy alespoň u osmiletého studia – částečně vysvětlit nástupem dětí ze silnějších populačních ročníků, ale zdaleka to nevysvětluje vše.

„Rodiče začínají chápat, že všeobecné vzdělání má jistou budoucnost oproti specializovanému a úzce profesně zaměřenému. Jde o děti, jež půjdou do práce někdy za patnáct dvacet let, a někdo je láká na zaměstnání, které třeba už ani nebude existovat,“ doplňuje ředitel Růžička.

Zájemců o studium na gymnáziu však přibývá i mimo velká města. „Loni se na osmileté studium hlásilo 48 zájemců, letos 56. U čtyřletého 46 a teď 54 – jsme malá škola, ale procentuálně jde o výrazný nárůst,“ řekla LN Anna Kohoutová, ředitelka Gymnázia Třeboň, které má po jedné třídě v obou typech studia.

Statistika, kolik žáků celkem si letos podalo přihlášku do prvního kola přijímacích zkoušek na gymnázia, zatím neexistuje. Podle škol oslovených LN je ale už teď zřejmé, že výsledné číslo překoná rostoucí trend z předešlých let. Nejvíce patrné to je na víceletých gymnáziích – podle databáze ministerstva školství vzrostl počet přihlášek od školního roku 2012/13 do letoška o 4000, zatímco počet volných míst jen asi o 900.

Odborníci vidí za enormním zájmem o studium na gymnáziích dva hlavní důvody: společenský tlak a také špatný stav druhého stupně základních škol. „V určitých společenských vrstvách, hlavně ve střední třídě, se považuje skoro za povinnost přihlásit dítě na víceleté gymnázium,“ míní Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. Rodiče ale podle něj nemají navíc jinou variantu, pokud nechtějí potomka přihlásit na soukromou základní školu.

Dále v úterních LN najdete:

 • Kyberšikana: co měsíc, to sebevražda
  Jednou z nejohroženějších skupin na internetu jsou děti. V bezpečí ale nejsou ani senioři. Zatímco první jsou ohroženi mravnostními trestnými činy, na druhé útočí podvodníci nabízející fiktivní nebo kradené zboží, popisuje Martin Kožíšek, manažer společnosti Seznam.cz pro internetovou bezpečnost.
 • Stavba vítězného oblouku nad Evropou
  Měl by se pohnout letos v listopadu. Neuvěřitelný kolos, který má chránit celou Evropu před radioaktivním nebezpečím, pojede ke svému cíli rychlostí 10 metrů za hodinu. Kýženou vzdálenost by mohl urazit za sedm dnů. A pak bude moci lidstvo žít 100 let bez strachu z toho, že 4. blok černobylské elektrárny opět vyletí do povětří.
 • Přemalované Hřebejkovo krimi
  Olomoucká kriminalistická parta kolem majorky Marie Výrové v posledních dvou měsících takřka neslezla zobrazovky ČT1. Po čtyřdílné sérii Modré stíny se vydala řešit případ tří unesených medvědů, dvou mrtvých chlápků a pěti podivně pohřbených bojových čoklů v trojdílné sérii Pět mrtvých psů.
Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
RECRUITER Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat