Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Brněnští vědci zkoumají vliv ostropestřce mariánského na zdraví závodních koní

Věda

  5:00
BRNO - Vědci z brněnské Mendelovy univerzity zkoumají účinky ostropestřce mariánského v krmivu závodních koní, u kterých dlouhodobá fyzická aktivita vede k poškození jaterních buněk, myokardu a svalů a narušuje také jejich metabolismus.
Závodní kůň (ilustrační foto)

Závodní kůň (ilustrační foto)

Už nyní mají potvrzené, že výtažky ze semen mají prokazatelně léčivé a regenerační účinky. Látky obsažené v semeni ostropestřce mohou pozitivně ovlivnit i energetický metabolismus při samotné fyzické zátěži koní, uvedla dnes v tiskové zprávě Hana Dočkalová z agronomické fakulty.

Výtažky ze semen ostropestřce mariánského se využívají při léčbě toxicko-metabolického poškození jater a chronických onemocnění tohoto orgánu. Nejvýznamnější obsahové látky jsou komplexně známy pod názvem silymarin. Jeho správné dávkování koním nyní vědci testují. „Kvůli objektivnímu posouzení výsledků letos poprvé používáme systém fitness hodinek s GPS a hrudních pásů, které nám umožňují sledování srdečního tepu koní,“ dodala Dočkalová.

Vědci objasnili, jak skupina hormonů ovlivňuje růst kořenů rostlin

Projekt skončí v roce 2022. Pokud se prokáže pozitivní účinek byliny na koňský organismus, otevře se tím cesta k použití podobného postupu i na jiná zvířata, ale i na člověka. Výhodou tohoto způsobu léčby je nízký výskyt zdravotních obtíží a snížení výkonnosti. Ostropestřec mariánský se využívá ve farmakologii jako doplněk stravy u zvířat, zejména ke zvýšení denních hmotnostních přírůstků nebo ve veterinární medicíně. Tato bylina je hned po kmínu druhou nejčastěji pěstovanou v České republice na ploše zhruba 2000 hektarů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!