Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česká hlava pro chemika

Evropa

  9:46
Objev, kvůli kterému se přepisovaly učebnice chemie, vyřešení vibrací temelínské turbíny či vývoj holografického prvku pro bezpečnější bankovky - to jsou některé z přínosů oceněných českých vědců.

Dva z držitelů českých hlav. Vlevo chemik Pavel Hobza, vpravo psychiatr Cyril Höschl. foto: Lidové noviny

Hlavní cenu soutěže Česká hlava, ocenění, jehož ambicí je být národní obdobou Nobelových cen, za letošní rok obdržel Pavel Hobza. Porota vyzdvihla zejména jeho přínos v oblasti výpočetní a teoretické chemie.

Pavel Hobza se proslavil díky objevu nepravé vodíkové vazby. Jeho práce zpochybnila některé do té doby uznávané učebnicové pravdy. Profesor Hobza konstatoval, že jeho výsledky byly pro odborníky velmi neočekávané, což komplikovalo cestu k publikaci práce.

„Otevřete si učebnici fyzikální chemie, tam se o vodíkové vazbě všechno dozvíte,“ vzpomínal na tiskové konferenci na reakce oponentů. Jeho teorii se však brzy povedlo potvrdit experimentálně, takže nakonec bylo nutné opravit učebnice.

O udělení Národní ceny Česká hlava rozhoduje vláda. Organizátoři soutěže zdůrazňují potřebu propojit v zájmu vědy a technických inovací soukromé a veřejné prostředky. Proto fakt, že se na vyhlášení výsledků znovu nedostavil žádný člen kabinetu, komentovali s trochou hořkosti. Politici se tradičně objevují až na slavnostním galavečeru, jehož průběh snímají televizní kamery.

Další kategorie jsou dotovány soukromými sponzory. Cenu Invence za objev v oblasti základního nebo aplikovaného výzkumu obdržel Miroslav Šťastný, muž, který zásadně přispěl k odstranění vibrací vysoce výkonné parní turbíny v temelínské jaderné elektrárně.

Vzduch je náš karcinogen
Cenu pro vědce, který dosáhl úspěchu v zahraničí, získal Josef Paldus. Jeho hlavním přínosem je vytvoření přesné metody výpočtu chemických vlastností molekul na základě prvotních kvantových postupů teoretické a kvantové fyziky.

Za podíl na dlouhodobém projektu vyhodnocujícím vliv znečištěného vzduchu na zdraví získal Zvláštní cenu lékař Radim Šrám. V rámci tohoto projektu se prokázalo, že naše zdraví dnes nejvíce neohrožuje znečištění pocházející z průmyslu, nýbrž škodliviny z lokálních topenišť. Smutné je, že po výrazném zlepšení v devadesátých letech, které podle Radima Šráma prokazatelně zachránilo tisíce životů, se stav začíná zhoršovat. Ovzduší v okrese Prachatice, původně vybraném jako příklad čisté oblasti, se tak pomalu blíží ke stavu z pánevních okresů (více ve vloženém rozhovoru).

Metoda, za niž si cenu v kategorii Industrie odnesl tým vedený Liborem Kotačkou, je zčásti utajovaná. Výsledek jejich práce totiž umožní označit bankovky a ceniny novou generací ochranných prostředků na bázi holografie.

V kategorii Doctorandus pro mladé vědce panuje podle odborné poroty tradičně velká konkurence. Letos se v ní prosadila Alena Čížková s prací odhalující podstatu poruchy tzv. mitochondriální ATP syntézy. Toto vážné onemocnění se velmi často vyskytuje v romské populaci. Vzhledem k řadě různých symptomů byla dosud diagnostika velmi obtížná.

Mladý zoolog a biolog Vladimír Soukup získal cenu Gaudeamus za práci objasňující vývoj zubů u obratlovců. Jeho zjištění, že zuby se u obratlovců vyvíjejí i z vnitřní zárodečné vrstvy, a objev klíčové role neurální tkáně v tomto procesu vzbudilo světovou pozornost.
 Druhou cenu, o níž rozhoduje vláda, dostal známý český psychiatr Cyril Höschl. Rada pro výzkum a vývoj ocenila jeho přínos v popularizaci vědy spolu se zásluhami na destigmatizaci psychiatrie.

Boj s prachovým nepřítelem

Čistší vzduch zachránil život třem tisícům Severočechů, řekl LN Radim Šrám, čerstvý držitel Zvláštní ceny soutěže Česká hlava.

* LN Jaké faktory nejvíce ovlivňují čistotu vzduchu?
Investice do nových průmyslových technologií, podstatný je vliv dopravy a zejména způsob vytápění. V polovině devadesátých let vláda uvolnila na plynofikaci necelých šest miliard korun a situace se začala výrazně zlepšovat. Souběžně s tím se samozřejmě zdokonalovaly technologie například v elektrárnách. Srovnáním údajů o úmrtnosti v severočeské pánevní oblasti do roku 1994 a v období 1995 až 2004 jsme zjistili, že tam zemřelo o 1950 mužů a 920 žen méně. To považuji za velikánský úspěch, který prokazuje, že prostředky vložené do této oblasti jsou velmi efektivní.

* LN O jaké údaje se opíráte?
Sledujeme vliv znečištění na zdravotní stav obyvatel okresů Prachatice a Teplice. Zajímají nás hlavně prachové částice obsahující karcinogenní polyaromatické uhlovodíky. Díky spolupráci s Environmental protection agency (americká vládní agentura pro ochranu životního prostředí - pozn. red.) jsme měli od počátku špičkové měřicí přístroje i metodologii. Na počátku devadesátých let se některé námi sledované údaje, dnes považované za velmi důležité, v západní Evropě vůbec neměřily. V Teplicích a Prachaticích se sleduje nemocnost dětí narozených v období 1994 až 1999. Teplické děti mají například zvýšený výskyt zánětu středního ucha.

* LN Jaký je vývoj v poslední době?
Negativní. Od roku 2001 se začala situace opět zhoršovat. Lidé se vracejí k vytápění uhlím a spalují různé věci včetně odpadků. Za poslední období se Prachatice dostaly na úroveň Teplic, přestože dřív tam byly hladiny škodlivin přibližně poloviční.

* LN Proč se nyní zaměříte na Ostravu? 
Průmyslové znečištění je tam největší. A to i pokud bereme v úvahu celou Evropskou unii. V některých částech Ostravy je situace několikanásobně horší než v Praze.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!