Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Významné ocenění Česká hlava získal překladatel a anglista Martin Hilský

Překladatel Martin Hilský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Překladatel Martin Hilský | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pět prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky zveřejnil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl světově uznávaný překladatel, popularizátor vědy a anglista Martin Hilský. Do češtiny přeložil celé dílo anglického dramatika Williama Shakespeara. Čtrnáctý ročník soutěže pro nejlepší vědecké projekty byl vyhlášen na tiskové konferenci. Proti loňsku má kvůli nedostatku peněz o jednu cenu méně.

Hilský v reakci na nejvýznamnější ocenění uvedl, že ho těší a ani ve snu s ním nepočítal. Vnímá ho zároveň jako vzkaz odborné poroty, která se skládá především z vědců z přírodních oborů, že humanitní obory jsou také důležité. „To zvyšuje tu cenu v mých očích velmi,“ řekl Hilský ČTK.

Další laureáty vybrala porota složená ze zástupců Akademie věd ČR a vysokých škol za nejlepší patenty a vynálezy z několika desítek nominací. Ocenila nalezení nové bezodpadové metody výroby chemické látky, vývoj přístroje pro měření outdoorových textilií, nových materiálů pro detekci neviditelného ionizujícího záření a výzkum řas v Arktidě a Antarktidě.

Cenu společnosti Kapsch za významný objev a patent získal chemik Jan Mašát. Objevil novou, bezodpadovou metodu výroby chemické látky zvané PMM, která se používá pro výrobu pesticidů. Cena ministerstva průmyslu za významnou technickou či výrobní inovaci putuje vynálezci a podnikateli Luboši Hesovi a jeho firmě SENSORA za vynález přístroje pro měření tepelného komfortu například sportovních dresů a outdoorových oděvů.

„Naše země jakkoli malinká je jeden z největších výrobců outdoorového oblečení. My jsme ve skutečnosti špičková země v oblasti speciálních oblečení pro sport, alpinismus, outdoor,“ uvedl Hes. Výrobce podle něj musí spotřebiteli dokázat, že oděv zadrží silný déšť a proniknutí vlhkosti. Právě pro to jsou nutná měření a testování. „Je to jeden z pilířů outdoorového průmyslu a pro tyto společnosti měříme,“ poznamenal.

Cenu Skupiny ČEZ za významnou doktorandskou práci v oblasti technických věd si odnesl fyzik Vítězslav Jarý z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, a to za nové materiály vhodné pro detekci neviditelného ionizujícího záření.

Lauráti si odnesou dohromady 1,5 milionu korun

Za významnou doktorandskou práci v oblasti přírodních věd dostala cenu od společnosti Česká hlava botanička Martina Pichrtová z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zkoumala stresovou odolnost zelených řas jařmatek v Arktidě a Anktartidě.

V letošním ročníku poputuje na odměny laureátům dohromady 1,5 milionu korun, za 14 let byli vědci odměněni 21 miliony korun. Například třicetiletá vědkyně Pichrtová obrží 70 tisíc korun, finanční ohodnocení ale nepovažuje za důležité. „I kdyby to byla jen soška, tak mi pořád připadá, že titul má mnohem větší význam i pro můj budoucí profesní život,“ komentovala.

Dříve se druhá hlavní cena udělovala odděleně za technické a přírodní vědy, nyní se sdružila do jedné. „Letos finanční problémy České hlavy donutily zredukovat počet laureátů, aby jim bylo zachováno dostatečné ohodnocení. Na tom je Česká hlava postavena,“ řekl ČTK Václav Marek ředitel projektu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

J. Polanecký Výborná zpráva! 21:39 1.12.2015

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!