Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

Trénink na apokalypsu. K „miniměsíci“ zamíří další sonda, může nás ochránit před mimozemským objektem

Asteroid Didymos (vlevo nahoře) a jeho měsíc Dimorphos necelé tři minuty před zásahem sondy DART. foto: Reuters

Jedenáct hodin a 23 minut. To je nová oběžná doba miniaturního měsíce Dimorphu, který obíhá okolo asteroidu Didymos. Vloni 27. září narazila do měsíce americká sonda DART. Měla za úkol změnit jeho dráhu. Analýza zveřejněná na nedávném setkání unie amerických geofyziků ukazuje, že se to povedlo.
  13:00

Oběžná doba měsíce před nárazem byla jedenáct hodin a 55 minut. Kdyby k Zemi mířila potenciálně smrtící planetka, máme nejspíš způsob, jak ji odklonit. Didymos ani jeho měsíc Dimorphos lidstvo neohrožovaly. Hodily se však jako testovací platforma.

Kdyby se NASA pokusila odklonit celou planetku místo jejího měsíce, měla by daleko víc práce s přesným měřením její dráhy po dopadu sondy. Zaměřením na Dimorphos si ulehčila výpočty. Výsledky pokusu ale platí i pro odklánění celých planetek.

Didymos má zhruba kulovitý tvar. Jeho průměr se pohybuje okolo 800 metrů. Měsíc Dimorphos připomíná spíš slepičí vejce. Postavený na špičku by měřil okolo 200 metrů. Sonda zasáhla měsíc v opačném směru, než kterým obíhá kolem planetky. Jeho oběžná rychlost se snížila a vzdálenost od Didymu klesla.

Víc než pětatřicet metrů. Dosud neznámý ichtyosaurus překonal velikostí plejtváka

K odklonění planetky ohrožující Zemi stačí změna její rychlosti o milimetry za sekundu. Metoda ovšem funguje jen pro tělesa zhruba o velikosti Dimorphu nebo o něco málo větší. Jako obrana před planetkami o velikosti okolo půl kilometru by už nebyla dostatečně účinná. Případně bychom o nich museli vědět stovky let dopředu.

Pravděpodobnost katastrofického zásahu Země asteroidem je v krátkodobém časovém měřítku nízká. Z dlouhodobé perspektivy je ale skoro jisté, že k němu jednou dojde. Experimenty podobné DART tak mohou jednou zachránit lidstvo před vymřením.

Sonda odstartovala 21. září 2021 z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Před nárazem uletěla 11 milionů kilometrů. Momentálně se k Didymu chystá další sonda. Připravuje ji ESA. Ponese název Hera. Má odstartovat v roce 2024.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!