Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Vypadá vesmír jako nafouklá pneumatika a kde má konec? Fyzik vysvětluje převratná zjištění kosmologů


Fyzik Petr Kulhánek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Minulý týden způsobila rozruch práce skupiny kosmologů, kteří tvrdí, že vesmír není nekonečný. Má mít tvar čtyřrozměrné pneumatiky. Podle teoretického fyzika Petra Kulhánka není představa konečného vesmíru nová. Studie je převratná z jiných důvodů.

Lidovky.cz: Autoři vědeckého článku o konečném „pneumatikovém“ vesmíru odvozují své závěry z drobných odchylek v reliktním záření. Co to je?
Reliktní záření je elektromagnetický signál oddělený od látky na konci velkého třesku. Velký třesk trval zhruba 400 tisíc roků a v jeho průběhu byl vesmír v plazmatickém skupenství. Látka byla horká a hustá. Elektrony se volně pohybovaly. Nebyly součástí atomových obalů. Hmota pohlcovala záření. Vesmír proto na rozdíl ode dneška nebyl průhledný. Pak ale ochladl a elektrony se staly součástí atomů. V tu chvíli s nimi záření přestalo interagovat a uvolnilo se. Vesmír zprůhledněl a záření se jím od té doby volně šíří.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat