Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatý oříšek si odneslo devět talentovaných dětí a jedna třída

Věda

  16:32
PRAHA - Devět talentovaných dětí a jedna výjimečná školní třída získaly cenu Zlatý oříšek za rok 2014. Poprvé se mezi vítězi objevil tenista, třináctiletý Jonáš Forejtek. Tento chlapec z Plzeňska navíc úspěšně lyžuje, je mistrem republiky v obřím slalomu. Oceněná 5.A z Kunovic na Uherskohradišťsku ve volném čase aktivně pomáhá handicapovaným dětem.

Vítězové soutěže pro talentované a nadané děti Zlatý oříšek 2014 foto: ČTK

Novopečený majitel Zlatého oříšku Jonáš je halovým mistrem republiky v tenisové dvouhře i čtyřhře. Nezvyklou kombinaci sportů zvládá prý bez problémů, na zimu se kvůli ní stěhuje do Špindlerova Mlýna. „V zimě lyžuju ráno. Mezitím jdu do školy a pak jdu hrát tenis. V létě jezdím někdy na ledovce, ale to moc ne, protože mě víc baví tenis a víc hraju tenis,“ popisoval svůj program.

Nadační fond Zlatý oříšek chce nadaným dětem z celé republiky pomáhat v dalším...

Nadační fond Zlatý oříšek chce nadaným dětem z celé republiky pomáhat v dalším...

Podle tenisového trenéra Jiřího Bartoše, který se mu věnuje právě ve Špindlerově Mlýně, je do čtrnácti let tato kombinace sportů prospěšná pro celkový pohybový rozvoj. Nyní však i pro Jonáše přichází chvíle, kdy se musí rozhodnout. Přednost dostane tenis.

Ze sportovců byl v 16. ročníku Zlatého oříšku oceněn ještě republikový šampion v krasobruslení Matyáš Bělohradský, několikanásobný mistr republiky v kanoistice David Volák a šachista Jiří Liška. Uspěli také hudebníci Markéta Hejdová a Martin Kot, tanečnice Natálie Romportlová, nadšený astronom a matematik Jiří Vala a autorka knih pro děti Kristýna Pokorná.

Tato čtrnáctiletá spisovatelka začala psát v jedenácti letech, když pro mladšího sourozence vymyslela poněkud akční pohádky na dobrou noc. Vedle knih ji však zajímá i biologie a chemie, které by chtěla v budoucnu studovat. Stejně jako ostatní vítězové získala prémii 10.000 korun. Vrátila ji však na účet Nadačního fondu Zlatý oříšek, aby byl využit na podporu dětí, které ho potřebují více.

Nadační fond Zlatý oříšek chce nadaným dětem z celé republiky pomáhat v dalším rozvoji. Přispívá například jejich cesty na zahraniční soutěže a další nezbytné náklady spojené s vrcholovou činností, které v tomto věku dětí padají hlavně na bedra rodičů.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat