Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Družice Galilea ponese české jméno

Věda

  9:27
BRUSEL - Jedna z družic vznikajícího evropského satelitního systému Galileo bude mít české jméno. Pojmenována bude po vítězi výtvarné soutěže pro děti od devíti do 11 let, oznámila dnes při příležitosti zahájení výtvarného klání Evropská komise.

Družice (ilustační foto) foto: InternetReprofoto

Šanci dostat své jméno do nebe budou mít děti narozené mezi roky 2000 a 2002, tedy v období, kdy byl ambiciózní a také velmi nákladný projekt zahájen. Namalovat mají obrázek s tématikou astronautiky či vesmíru, přičemž zaslán musí být do 15. listopadu.

Soutěže o jméno pro družice se konají ve všech 27 unijních zemích. V Belgii a v Bulharsku už vítěze znají, takže satelity, které budou do vesmíru vypuštěny 20. října, ponesou jméno Thijs a Natalia.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt Galileo, jehož administrativní centrum bude sídlit v Praze, by po dokončení měl mít zhruba tři desítky družic. Jeden z jeho hlavních cílů je zavést navigační systém podobající se americkému systému GPS. Kromě toho by měl nabídnout různé komerční aplikace nebo využití kupříkladu pro záchranné služby.

EU před časem zdůraznila, že bude důkladněji hlídat náklady na vybudování systému. Galileo bude totiž stát o dost více, než se původně očekávalo.

Podle některých odhadů by se náklady mohly vyšplhat na 5,5 až šest miliard eur (133 až 145 miliard korun). Původní odhad přitom činil 3,5 miliardy eur.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!