Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Družice Galilea ponese české jméno

Evropa

  9:27
BRUSEL - Jedna z družic vznikajícího evropského satelitního systému Galileo bude mít české jméno. Pojmenována bude po vítězi výtvarné soutěže pro děti od devíti do 11 let, oznámila dnes při příležitosti zahájení výtvarného klání Evropská komise.

Družice (ilustační foto) foto: InternetReprofoto

Šanci dostat své jméno do nebe budou mít děti narozené mezi roky 2000 a 2002, tedy v období, kdy byl ambiciózní a také velmi nákladný projekt zahájen. Namalovat mají obrázek s tématikou astronautiky či vesmíru, přičemž zaslán musí být do 15. listopadu.

Soutěže o jméno pro družice se konají ve všech 27 unijních zemích. V Belgii a v Bulharsku už vítěze znají, takže satelity, které budou do vesmíru vypuštěny 20. října, ponesou jméno Thijs a Natalia.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt Galileo, jehož administrativní centrum bude sídlit v Praze, by po dokončení měl mít zhruba tři desítky družic. Jeden z jeho hlavních cílů je zavést navigační systém podobající se americkému systému GPS. Kromě toho by měl nabídnout různé komerční aplikace nebo využití kupříkladu pro záchranné služby.

EU před časem zdůraznila, že bude důkladněji hlídat náklady na vybudování systému. Galileo bude totiž stát o dost více, než se původně očekávalo.

Podle některých odhadů by se náklady mohly vyšplhat na 5,5 až šest miliard eur (133 až 145 miliard korun). Původní odhad přitom činil 3,5 miliardy eur.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...