Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Aktivisté spustili kampaň proti japonským velrybářům

Velryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SYDNEY Tradiční kampaň proti japonským velrybářům oficiálně spustila nevládní radikální ekologická organizace Sea Shepherd Conservation Society. Její aktivisté se pravidelně v zimních měsících snaží zabránit lovu kytovců v antarktických vodách.

Letošní kampaň, která je devátou a zároveň největší v historii organizace, nese přízvisko Nulová tolerance. Informovala o tom agentura AFP. Zúčastnit se jí mají čtyři plavidla, tři bezpilotní letouny, vrtulník a asi stovka aktivistů. Z přístavu v Melbourne již vyplula vlajková loď aktivistů Steve Irwin, která má velrybářská plavidla pronásledovat.

Ekologičtí aktivisté letos do boje proti lovu velryb vyrazili dříve než minulých letech. Nechtějí prý totiž vyčkávat ve vodách Antarktidy, ale spíše velrybáře překvapit v severním Tichomoří u japonského pobřeží.

ČTĚTE TAKÉ:

"Letošním úkolem je zadržet je co nejdříve..., aby nemohli zabít ani jednu velrybu," řekl AFP ředitel australské pobočky organizace Jeff Hansen.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Tokiu ale byla udělena výjimka, která Japoncům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Lov probíhá v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy. Japonské úřady tvrdí, že lovení kytovců je nedílnou součástí japonské kultury.

Velryba  - ilustrační foto.

Kritikové ale poukazují na to, že maso usmrcených zvířat se v Japonsku prodává na jídlo. Lov velryb zpravidla trvá od listopadu či prosince do přelomu února a března. V roce 2011 aktivisté námořními útoky dosáhli toho, že japonská vláda antarktickou velrybářskou sezonu ukončila předčasně. Japonci tehdy chytili 172 velryb, pětkrát méně, než měli v úmyslu.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...