Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropa buduje digitální matematickou knihovnu přístupnou všem

Věda

  15:48
PRAHA - Odborníci z celé Evropy spolupracují na vytvoření Evropské digitální matematické knihovny (EuDML). Cílem je vytvořit mezinárodní síť propojující různé zdroje odborných matematických textů, které jsou k dispozici v Evropě, a umožnit k nim volný přístup prostřednictvím internetu.
Škola - ilustrační foto.

Škola - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jde o národní a místní digitální knihovny nebo vydavatelské a institucionální archivy. Oznámil to tiskový odbor akademie.

Evropská komise projekt, který je naplánován na léta 2010 až 2013, podpořila z padesáti procent částkou 1,6 milionu eur (39 milionů korun).

Zatím se na něm podílí 14 přímých partnerů, mezi něž patří výzkumné, univerzitní, knihovnické i podnikatelské subjekty z Británie, Bulharska, Francie, Německa, Polska, Portugalska, Řecka, Španělska a České republiky. Zájem spolupracovat mají instituce ze Srbska, Švýcarska a Itálie.

Jedna pětina veškeré existující matematické literatury vznikla podle Jiřího Rákosníka z Matematického ústavu Akademie věd do začátku dvacátého století, celá polovina po roce 1950 a její produkce stále roste. Současný světový objem představuje asi 100 milionů stran textu ve třech milionech publikací, které nyní přibývají rychlostí 100.000 publikací za rok.

Neomezený přístup k matematické literatuře
Matematici více než jejich kolegové v jiných oborech navazují na práci svých předchůdců, což dokládá skutečnost, že více než desetina jejich citací se odvolává na práce starší deseti let a čtvrtina citací využívá výsledky publikované před více než dvěma desítkami let. "Z těchto důvodů je krajně důležité zajistit trvalé a bezpečné uchovávání matematické literatury, co možná neomezený přístup k ní, snadné prohledávání a navigaci," uvedl ke smyslu projektu Rákosník.

Knihovna bude průběžně rozšiřována a doplňována. Počáteční vklad představuje rozsah více než 2,6 milionu stránek pocházejících ze zhruba 170.000 publikací. Jeho součástí je i Česká digitální matematická knihovna, která vznikla v letech 2005 až 2009 (http://dml.cz). Nyní zpřístupňuje téměř 300.000 stran textů od asi 10.000 autorů.

Matematický ústav Akademie věd s projektem blíže seznámí veřejnost a média na workshopu, který pořádá v pátek v budově ústavu v Praze 1, Žitné ulici 25.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...