Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa buduje digitální matematickou knihovnu přístupnou všem

Věda

  15:48
PRAHA - Odborníci z celé Evropy spolupracují na vytvoření Evropské digitální matematické knihovny (EuDML). Cílem je vytvořit mezinárodní síť propojující různé zdroje odborných matematických textů, které jsou k dispozici v Evropě, a umožnit k nim volný přístup prostřednictvím internetu.
Škola - ilustrační foto.

Škola - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jde o národní a místní digitální knihovny nebo vydavatelské a institucionální archivy. Oznámil to tiskový odbor akademie.

Evropská komise projekt, který je naplánován na léta 2010 až 2013, podpořila z padesáti procent částkou 1,6 milionu eur (39 milionů korun).

Zatím se na něm podílí 14 přímých partnerů, mezi něž patří výzkumné, univerzitní, knihovnické i podnikatelské subjekty z Británie, Bulharska, Francie, Německa, Polska, Portugalska, Řecka, Španělska a České republiky. Zájem spolupracovat mají instituce ze Srbska, Švýcarska a Itálie.

Jedna pětina veškeré existující matematické literatury vznikla podle Jiřího Rákosníka z Matematického ústavu Akademie věd do začátku dvacátého století, celá polovina po roce 1950 a její produkce stále roste. Současný světový objem představuje asi 100 milionů stran textu ve třech milionech publikací, které nyní přibývají rychlostí 100.000 publikací za rok.

Neomezený přístup k matematické literatuře
Matematici více než jejich kolegové v jiných oborech navazují na práci svých předchůdců, což dokládá skutečnost, že více než desetina jejich citací se odvolává na práce starší deseti let a čtvrtina citací využívá výsledky publikované před více než dvěma desítkami let. "Z těchto důvodů je krajně důležité zajistit trvalé a bezpečné uchovávání matematické literatury, co možná neomezený přístup k ní, snadné prohledávání a navigaci," uvedl ke smyslu projektu Rákosník.

Knihovna bude průběžně rozšiřována a doplňována. Počáteční vklad představuje rozsah více než 2,6 milionu stránek pocházejících ze zhruba 170.000 publikací. Jeho součástí je i Česká digitální matematická knihovna, která vznikla v letech 2005 až 2009 (http://dml.cz). Nyní zpřístupňuje téměř 300.000 stran textů od asi 10.000 autorů.

Matematický ústav Akademie věd s projektem blíže seznámí veřejnost a média na workshopu, který pořádá v pátek v budově ústavu v Praze 1, Žitné ulici 25.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!