Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademie věd a Univerzita Karlova uspěly mezi vědeckými centry

Věda

  19:00
PRAHA - V žebříčku vědeckých center a vysokých škol se v rámci východní Evropy umístila česká Akademie věd na 5. místě, Univerzita Karlova pak na 6. příčce. Z východní Evropy přitom bylo do hodnocení Scimago institutions Ranking (SIR) zařazeno 172 institucí.

Univerzita Karlova uspěla v konkurenci východoevropských vědeckých pracovišť. foto: Lidové noviny

V rámci celosvětového hodnocení pak z 2833 institucí skončila Akademie na 97. a UK na 231. místě. V porovnání s rokem 2009 si tak Akademie polepšila o dvě místa, Univerzita Karlova naopak spadla o 28 příček. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na webových stránkách projektu.

"Hodnocení Scimago Institutions Ranking je výjimečné v tom, že se nesoustředí jen na organizace univerzitního typu, ale zahrnuje také další relevantní vědecké a výzkumné ústavy. O to více mě těší, že i v takové konkurenci má Univerzita Karlova velmi solidní postavení, a to i přesto, že její finanční zázemí a podmínky se od podmínek a financování čistě výzkumných institucí výrazně liší," komentoval žebříček rektor UK Václav Hampl.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš přiznal, že aktuální výsledky pro letošní rok ještě neviděl, a nechtěl se k nim proto vyjadřovat. Již dříve však uvedl, že akademie je institucí, která dlouhodobě vykazuje nejvyšší produktivitu ve výzkumných výsledcích na vědeckého pracovníka v rámci celé ČR.

Co se týká východní Evropy, kde bylo do hodnocení zařazeno 172 institucí, předběhly české vědce Akademie věd z Ruska, Polska, Ukrajiny a Lomonosova univerzita v Moskvě.

V žebříčku i Masarykova univerzita a ČVUT

Žebříček SIR porovnává vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v uznávaných vědeckých periodikách a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí. Do žebříčku bylo zařazeno 2833 institucí z 87 zemí světa.

V rámci celosvětového hodnocení se pak ještě z českých zástupců umístila na 817. místě Masarykova univerzita v Brně a na 829. příčce pražské ČVUT.

Podobných mezinárodních žebříčků je však celá řada, liší se podle kritérií měření a vzorku škol, které započítávají do hodnocení. Podle Drahoše například mnoho žebříčků započítává jen vysoké školy, a ne jiné vědecké instituce, proto se Akademie objevuje v podobných hodnoceních málokdy.

VŠE bodovala v žebříčku Financial Times

Kvůli rozdílným kritériím jsou pak často výsledky jednotlivých srovnání velmi rozdílné. Například v nedávno zveřejněném žebříčku THES-QS se ČVUT ocitlo na 121. místě světových technických univerzit.

Čtěte více:

Ve srovnání ekonomických škol deníku Financial Times zase letos zabodovala Vysoká škola ekonomická, jejíž magisterský studijní program Podniková ekonomika a managment skončil na 58. místě.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!