Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademie věd a Univerzita Karlova uspěly mezi vědeckými centry

Věda

  19:00
PRAHA - V žebříčku vědeckých center a vysokých škol se v rámci východní Evropy umístila česká Akademie věd na 5. místě, Univerzita Karlova pak na 6. příčce. Z východní Evropy přitom bylo do hodnocení Scimago institutions Ranking (SIR) zařazeno 172 institucí.

Univerzita Karlova uspěla v konkurenci východoevropských vědeckých pracovišť. foto: Lidové noviny

V rámci celosvětového hodnocení pak z 2833 institucí skončila Akademie na 97. a UK na 231. místě. V porovnání s rokem 2009 si tak Akademie polepšila o dvě místa, Univerzita Karlova naopak spadla o 28 příček. Vyplývá to z výsledků zveřejněných na webových stránkách projektu.

"Hodnocení Scimago Institutions Ranking je výjimečné v tom, že se nesoustředí jen na organizace univerzitního typu, ale zahrnuje také další relevantní vědecké a výzkumné ústavy. O to více mě těší, že i v takové konkurenci má Univerzita Karlova velmi solidní postavení, a to i přesto, že její finanční zázemí a podmínky se od podmínek a financování čistě výzkumných institucí výrazně liší," komentoval žebříček rektor UK Václav Hampl.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš přiznal, že aktuální výsledky pro letošní rok ještě neviděl, a nechtěl se k nim proto vyjadřovat. Již dříve však uvedl, že akademie je institucí, která dlouhodobě vykazuje nejvyšší produktivitu ve výzkumných výsledcích na vědeckého pracovníka v rámci celé ČR.

Co se týká východní Evropy, kde bylo do hodnocení zařazeno 172 institucí, předběhly české vědce Akademie věd z Ruska, Polska, Ukrajiny a Lomonosova univerzita v Moskvě.

V žebříčku i Masarykova univerzita a ČVUT

Žebříček SIR porovnává vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v uznávaných vědeckých periodikách a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí. Do žebříčku bylo zařazeno 2833 institucí z 87 zemí světa.

V rámci celosvětového hodnocení se pak ještě z českých zástupců umístila na 817. místě Masarykova univerzita v Brně a na 829. příčce pražské ČVUT.

Podobných mezinárodních žebříčků je však celá řada, liší se podle kritérií měření a vzorku škol, které započítávají do hodnocení. Podle Drahoše například mnoho žebříčků započítává jen vysoké školy, a ne jiné vědecké instituce, proto se Akademie objevuje v podobných hodnoceních málokdy.

VŠE bodovala v žebříčku Financial Times

Kvůli rozdílným kritériím jsou pak často výsledky jednotlivých srovnání velmi rozdílné. Například v nedávno zveřejněném žebříčku THES-QS se ČVUT ocitlo na 121. místě světových technických univerzit.

Čtěte více:

Ve srovnání ekonomických škol deníku Financial Times zase letos zabodovala Vysoká škola ekonomická, jejíž magisterský studijní program Podniková ekonomika a managment skončil na 58. místě.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...