Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš: Nejvíc chyb je ve státní maturitě z češtiny, a to i věcných v testu

Věda

  16:14
BRNO - Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) se vyskytly jen menší problémy, v jednu chvíli byla například přetížena krizová linka, při ostrých maturitách proto organizátor zkoušky zvýší počet operátorů na dvojnásobek. Ministr to ve čtvrtek řekl novinářům v Brně.

Generálka státních maturit. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Výsledky zkušebních státních maturit budou známy dřív než původně očekávaného 3. listopadu. Dřívější zveřejnění umožní hladký průběh generálky.

Podle Dobeše by se do termínu ostrých maturit měly také odstranit některé administrativní složitosti. Úsměv na školách prý vzbuzuje například to, když učitelé jednotlivé zkoušky zadávají podle dané osnovy. Podle Dobeše to vyznívá školometsky. "Kalkulačky, slovníky, to je také něco k úvaze," uvedl.

Nejvíc chyb je prý ve zkoušce z češtiny
Dobeš byl u generálky maturity v brněnském Biskupském gymnáziu. Ředitel Karel Mikula ocenil, že se uskutečnila, i když ne u všech předmětů.

Čtěte více:

"Doufám, že se projekt očistí a bude lidštější," uvedl. Nejvíc chyb prý vidí ve zkoušce z češtiny, a to i věcných chyb v testech. Dobeš kritiku odmítl. Podobná debata se prý vedla 14 let. "Vznikl tu nějaký konsenzus, jsou tu někteří odborníci, kteří to takto nastavili, a já jsem spíše příznivcem toho praktického vyzkoušení než zavedení dalších pěti let teorií," uvedl.

Ani obtížnost se podle Dobeše měnit nebude. Věří tomu, že úvodní testy a sondy ji nastavily dobře. Svědčí prý o tom protichůdná vyjádření ze škol, že zkouška je moc obtížná, nebo naopak moc jednoduchá.

Naopak měnit by se prý měl podíl ředitelů a učitelů na organizování. Ministr jim chce dát víc důvěry. V budoucnu by se podle něj mělo zadání posílat do škol elektronicky, čímž by se ušetřilo za rozvoz materiálů dopravními firmami. Pro příští rok to už změnit nelze kvůli smlouvám s dopravci podepsanými na čtyři roky. "Kdybych chtěl změnit podobu, zaplatím neskutečné penále," uvedl. Zdůraznil však, že dodatky snížil cenu z 240 milionů korun o 62 milionů korun.

První státní maturity budou příští rok
První studenti budou příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok.

Dobeš však bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny. Je připraven usilovat kvůli tomu o změnu školského zákona. "Nedovedu si představit, že si zvykneme na jednu podobu a za rok přidáme jinou podobu," uvedl.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat