Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Experiment: Co se děje v mozku během orgasmu?

Věda

  8:27
Originální experiment připravil americký neurofyziolog Barry Komisaruk z Rutgers University v Newarku. Pozval do laboratoře novinářku Kayt Sukelovou, požádal ji, aby se masturbací přivedla k orgasmu, a sledoval, co se u toho odehrává v jejím mozku. Sukelová se o své zážitky podělila v časopise New Scientist.

Vyvrcholení. Snímky mozku Kayt Sukelové, zachycené pomocí funkční magnetické rezonance. Barevné části znázorňují průtok krve, teplejšé barvy znamenají větší průtok. foto: New Scientist/Barry Komisaruk

Úkol podle svých slov splnila bez potíží, přestože si neužívala příliš velké pohodlí - ležela v tunelu a kolem hlavy jí hučely rotující magnety. Nejprve měla Sukelová tři minuty klepat ukazováčkem do palce, další tři minuty si to jen představovala. Podobné cvičení pak následovalo, když se měla prsty dotýkat klitorisu, poté stahovat pánevní svaly, pak si měla obojí jen představovat. Nakonec se měla přivést k orgasmu a tento okamžik měla oznámit zvednutím volné ruky.

Komisaruk pořídil sérii snímků, které znázorňují podélné průřezy mozkem. Prozradily, že se celkem aktivovalo přes třicet oblastí mozku včetně míst souvisejících s pamětí, centrem odměn, zpracováním dotykových vjemů, a dokonce i bolesti. Ukázalo se, že při představovaném dotyku palce i klitorisu se aktivovaly stejné oblasti jako při dotyku skutečném, byť s menší intenzitou.

PODÍVEJTE SE JAK VYPADÁ LIDSKÝ MOZEK

Prefrontální kůra, která souvisí s některými aspekty našeho vědomí, jako je hodnocení sebe sama a posuzování věcí z pohledu druhé osoby, se ale kupodivu víc aktivovala při imaginárních dotycích. Podle Komisaruka tato oblast pracuje s naší fantazií a chce se na ni dál zaměřit při výzkumu žen, které nemohou dosáhnout orgasmu.

Zážitek ve dvou
Výsledky se částečně lišily od studie Jannika Georgiadise z Univerzity v Groningenu, který před časem provedl podobný experiment s dvojicí lidí při sexuálním aktu.  Tehdy se oběma účastníkům při orgasmu deaktivovala orbitofrontální kůra v levé části mozku, která bývá spojována se sebeovládáním. "Lidé často vyvrcholení popisují jako stav, kdy nad sebou ztratili kontrolu," připomíná Georgiadis. Sukelové se to ale při pokusu nestalo. "Možná v mozku při orgasmu probíhají odlišné pochody, když se stimulujete sami, nebo jste s partnerem," domnívá se Georgiadis.

Odborníky zaujala také aktivace přední cingulární kůry, která zpracovává bolest. Je známo, že orgasmus funguje jako silné anestetikum. "Podrobnější výzkum tohoto fenoménu by mohl v budoucnu pomoci v léčbě chronických bolestí," doufá Komisaruk.

Více ze zákulisí české i světové vědy čtěte v úterní příloze Lidových novin Věda & Výzkum


 

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...