Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I povolené množství alkoholu zpomaluje mozek za volantem

Věda

  8:00
Amsterdam - I malé množství alkoholu, po jehož konzumaci je v řadě evropských zemí dovoleno usednout za volant, výrazně zhoršuje reakci v nečekané situaci - alespoň u starších lidí. Vyplývá to ze studie nizozemských vědců, zveřejněné v časopise BMC Research Notes.
Dechová zkouška (ilustrační foto)

Dechová zkouška (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Judith Hegemanová s kolegy z Kliniky sv. Martina v Nijmegen nechala 13 dobrovolníků (devět mužů a čtyři ženy) s průměrným věkem 61,5 let kráčet po běžícím páse, na kterém se náhle objevila překážka, jíž se museli vyhnout.

Když dobrovolníci vypili první vodku s džusem, reakční čas se u dvanácti z nich znatelně prodloužil. Po druhé sklence už reagovali pomaleji všichni a počet případů, kdy se překážce nestihli včas vyhnout, se zdvojnásobil.

Dvě vodky přitom odpovídají koncentraci alkoholu v krvi do půl promile, což je v Nizozemsku povolený limit pro řízení automobilu. Hegemanová se zabývala jen staršími osobami, protože původně zkoumala vliv konzumace alkoholu na pády seniorů při chůzi.

Autorka připouští, že pokus provedla s poměrně malým vzorkem osob. Přesto podle ní stojí za pozornost, že i povolené množství alkoholu výrazně zhoršuje schopnost rychle zareagovat v nečekané situaci - a k ní může na silnici dojít kdykoliv.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...