Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I povolené množství alkoholu zpomaluje mozek za volantem

Věda

  8:00
Amsterdam - I malé množství alkoholu, po jehož konzumaci je v řadě evropských zemí dovoleno usednout za volant, výrazně zhoršuje reakci v nečekané situaci - alespoň u starších lidí. Vyplývá to ze studie nizozemských vědců, zveřejněné v časopise BMC Research Notes.
Dechová zkouška (ilustrační foto)

Dechová zkouška (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Judith Hegemanová s kolegy z Kliniky sv. Martina v Nijmegen nechala 13 dobrovolníků (devět mužů a čtyři ženy) s průměrným věkem 61,5 let kráčet po běžícím páse, na kterém se náhle objevila překážka, jíž se museli vyhnout.

Když dobrovolníci vypili první vodku s džusem, reakční čas se u dvanácti z nich znatelně prodloužil. Po druhé sklence už reagovali pomaleji všichni a počet případů, kdy se překážce nestihli včas vyhnout, se zdvojnásobil.

Dvě vodky přitom odpovídají koncentraci alkoholu v krvi do půl promile, což je v Nizozemsku povolený limit pro řízení automobilu. Hegemanová se zabývala jen staršími osobami, protože původně zkoumala vliv konzumace alkoholu na pády seniorů při chůzi.

Autorka připouští, že pokus provedla s poměrně malým vzorkem osob. Přesto podle ní stojí za pozornost, že i povolené množství alkoholu výrazně zhoršuje schopnost rychle zareagovat v nečekané situaci - a k ní může na silnici dojít kdykoliv.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...