Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzští vědci objevili novou variantu HIV

Věda

  18:38
PAŘÍŽ - Tým francouzských virologů identifikoval novou variantu viru HIV typu 1, který stojí za většinou případů onemocnění AIDS. Geneticky je tento virus velmi blízký nedávno objevenému gorilímu viru SIVgor. Výsledky jejich výzkumu dnes přinesl odborný časopis Nature Medicine.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Existují dva typy viru: HIV-1, kterého je většina, a méně častý HIV-2.
HIV-1 je rozdělen na tři skupiny: M, který stojí za světovou pandemií, a O a N, které jsou velmi vzácné.

Nová varianta objevená týmem Jeana-Christopha Plantiera z Národního střediska pro výzkum lidské imunitní nedostatečnosti v Rouenu, se zdá být prototypem nové skupiny typu HIV-1, kterou vědci nazvali skupina P.

Virus HIV-1 je spojen s virem imunitní nedostatečnosti u šimpanze, i když gorilí SIV může být u zrodu skupiny N, řekla agentuře AFP jedna z expertek marie Leozová.

Pokud jde o novou variantu, je jí gorilí SIV nyní nejbližší, uvedla. Je
však podle ní dosti obtížné určit dobu, kdy k této transmisi došlo. Teprve nedlouho je známo, že gorila je rovněž nakažena SIV, máme tedy k dispozici jen velmi málo kmenů, řekla.

Nová varianta byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu. Vědci nejprve mysleli, že by mohla patřit ke skupině 0, ale kompletní studium jejího genomu umožnilo zjistit, že jde o novou skupinu.

Význam nové skupiny P by mohl být na stejné úrovni jako u skupiny 0, uvedla Marie Leozová. Skupina 0 představuje jedno procento infekcí HIV v Kamerunu, ve Francii je to stovka pacientů. Jde o vzácné případy, avšak nelze je opomíjet, protože tato skupina se těžko diagnostikuje a léčí, zdůraznila.

Pacientce, u níž byla nová varianta objevena, se daří dobře, byla jí
nasazena odpovídající léčba, na kterou velmi dobře reagovala. Je málo pravděpodobné, že by tato pacientka byla - vzhledem k jejímu životnímu stylu - ojedinělým případem, soudí Leozová. Podle jejího názoru získala tento kmen od jiných osob, nepochybně v Kamerunu, tedy tam je také třeba hledat další případy.

Autor:
Témata: virus, Kamerun, AFP, Rouen, Francie

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč