Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Věda

Globální oteplování představuje reálnou hrozbu, míní OSN

Změna klimatu. Ilustrační foto.

Změna klimatu. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

JOKOHAMA - Globální oteplování a s ním spojené klimatické změny představují pro lidstvo zcela nový stupeň rizika v řadě oblastí. Vyplývá to z dosud nejucelenějšího posouzení dopadů klimatických změn na svět, které v Japonsku zveřejnili členové Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN.
  6:30

Z jejich zprávy, na které se odborníci a činitelé shodli po téměř týden trvajících intenzivních diskusích, citoval zpravodajský server BBC News. Vědci se shodli, že zatím tíhu klimatických změn nesou přírodní systémy, ale panují obavy z rostoucího dopadu na člověka. Naše zdraví, domovy, jídlo i bezpečnost, to všechno pravděpodobně budou stoupající teploty ohrožovat.

Pohromy ve 21. století jako smrtící vlny veder v Evropě, lesní požáry ve Spojených státech, sucha v Austrálii a smrtící povodně v Africe a Asii zdůrazňují, jak je lidstvo zranitelné a bezbranné vůči extrémnímu počasí, tvrdí autoři zprávy. Tato a další nebezpečí se podle nich budou zhoršovat s dalšími změnami klimatu, napsala agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpráva klade důraz na různá rizika, kterým svět čelí a také na to, jak nikdo není odolný vůči změnám, které mají přijít. "Jsme všichni snadnou obětí," řekl podle AP hlavní autor studie Michael Oppenheimer z Princetonské univerzity v americkém státě New Jersey.

Zpráva shrnuje závěry komise na 49 stránkách, kde slovo "riziko" se vyskytuje průměrně pět a půlkrát na každé straně. Zmiňovaná rizika jsou jak malá, tak velká a týkají se budoucnosti bezprostřední i vzdálené. Na některých místech bude příliš mnoho vody, jinde jí nebude dost, a to včetně pitné. Mezi další rizika patří cena a dostupnost jídla, anebo některé nemoci, a ohrožený může být dokonce i světový mír.

Oteplování nejdříve zasáhne rostliny a zvířata

"Věci jsou horší, než jsme předpovídali v roce 2007," kdy skupina naposledy zveřejnila podobnou zprávu, řekl její spoluautor Salímul Hak, ředitel Mezinárodního střediska pro klimatické změny a rozvoj při univerzitě v Bangladéši. "Budeme zažívat víc a víc následků, rychleji a dříve, než jsme předpokládali." Problémy se natolik zhoršily, že panel musel přidat nový stupeň nebezpečí. V roce 2007 nejvyšší stupeň rizika na jedné z klíčových grafik představovalo "vysoké" označené červenou barvou. Nejnovější zpráva přidala stupeň "velmi vysoké" a přidělila mu barvu sytě purpurovou.

Globální oteplování (ilustrační foto)

Zpráva předpovídá, že nejvyšší stupeň rizika nejdříve zasáhne rostliny a zvířata, a to jak na pevnině, tak v čím dál tím kyselejších oceánech. Klimatické změny zhorší problémy, které už lidstvo má, jako je bída, nemoci, násilí či uprchlíci. A to bude fungovat jako brzda zpomalující výhody modernizující se společnosti, jako je například ekonomický růst a výnosnější pěstování plodin.

A zatímco problémy vyplývající z globálního oteplování svým způsobem zasáhnou každého, jejich rozsah nebude stejný. Tvrdším způsobem dopadnou na ty, kdo si je mohou dovolit nejméně, dodala zpráva. Ještě víc se tak zvětší propast mezi bohatými a chudými, zdravými a nemocnými, mladými a starými, a muži a ženami.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!