Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Augiášův chlév internetových diskusí

Věda

  6:00
Popravdě bylo jen otázkou času, kdy provozovateli nějakého velkého zpravodajského serveru dojde trpělivost a přistoupí k nějakému radikálnějšímu omezení diskutérů na svém serveru. Jako první se k tomuto kroku odhodlaly Novinky.cz a není překvapením, že za to sklidily bouři nevole.

Ilustrační foto. foto: Tomáš KristLidové noviny

Když se ale podíváme do zahraničí na servery typu BBC nebo CNN, zjistíme, že se zde skoro nediskutuje a když už, tak někde hodně bokem a s velmi přísnými pravidly, které obvykle zahrnují nutnost schválení příspěvků editorem. Naopak u nás se právo vyjadřovat se k čemukoli a jakkoli bralo skoro až za ústavní. Dlouhá desetiletí nesvobody udělala lidi velice citlivé na to, když se jim něco zakazuje nebo omezuje.

A tak diskuse vypadají, jak vypadají. Mnohdy ani není poznat, jestli zde řádil nějaký spamovací robot anebo skupinka pubescentů, kterou někdo o přestávce pustil k počítačům. Jestli někomu budou takto volné diskuse chybět, pak to bezesporu budou sociologové, kteří lepší možnost ke zkoumání anonymního virtuálního davu jen tak nedostanou.

Bude ale zajímavé sledovat, jestli tak přísné opatření jako je korespondenční registrace ve spojení s následným zveřejňováním skutečného jména a místa bydliště opravdu povede ke zkvalitnění diskusí. Pokud ano, pak bude zásah redakce Novinek srovnatelný s činem mýtického Hérákla při čištění Augiášova chléva. Bylo už na čase.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...