Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Glosa: Když se přání plní

Evropa

  6:00
Pokud se iniciativu ohledně jednotného nabíjecího konektoru pro mobilní telefony podaří dotáhnout do úspěšného konce, dramatickým způsobem to změní způsob, jakým tato zařízení používáme.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Představte si následující situaci: pokud budete chtít s autem natankovat, musíte najít takovou čerpací stanici, jejíž pistole přesně padnou do hrdla palivové nádrže. Pokud se tak nestane, zůstanete na suchu, a to i přesto, že všechna auta jezdí na stejní benzin nebo naftu. Zdá se vám to absurdní? Přitom nad obdobou situací u mobilních telefonů se dlouhá léta nikdo nepozastavoval.

Proto zpráva z minulého týdne, že asociace GSMA chystá jednotný konektor, který by se měl ve všech zařízeních tohoto druhu objevovat už po roce 2012, působí jako blesk z čistého nebe. Dlouho se šuškalo o tom, že se za takové řešení postaví Evropská unie nějakou svou direktivou. Když je totiž schopna regulovat operátorům ceny za roamingové volání, pak pro ni nebudou výrobci mobilů představovat žádnou zásadnější překážku. Naštěstí pro všechny přišel tento krok spontánně a dobrovolně.

Jestliže se ideu jednotného nabíjecího konektoru podaří dovést do zdárného konce, čemuž určitě věří každý, kdo se alespoň jednou ocitl s vybitým mobilem, dramaticky to změní způsob, jakým s telefony pracujeme. Jen si představte ty možnosti: každý kancelářský stůl bude vybaven místem pro dobíjení mobilů, stejnou výbavu začnou pomalu obsahovat i stoly v restauracích, sedadla v dálkových autobusech nebo vlacích. Odstranění strachu z předčasného skonu baterie pak naplno otevře cestu mobilnímu internetu a různým multimediálním aplikacím.

Škoda jen, že asociace GSMA nebyla ve svém návrhu více odvážnější a nepřišla s řešením, které by bylo ještě o chlup pohodlnější: s indukčním nabíjením. Mobil by stačilo položit na speciální podložku a veškerá energie by se do něj přenesla pomocí elektromagnetické indukce, jak to už nyní funguje například u bezdrátových sluchátek.

Ale i tak se jedná o velký posun kupředu a věřme, že se jej podaří dotáhnout do zdárného konce. Časem by se mohli přidat i výrobci další elektroniky, zejména notebooků. Na všechna zařízení, která s sebou nosíte, by vám tak stačil jediný konektor – nebyla by to nádhera?

Autor: