Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rýsuje se jednotný nabíjecí konektor pro mobily

Věda

  19:00
Každého uživatele několika mobilů už určitě mnohokrát napadlo, jak by bylo báječné, kdyby každý přístroj používal stejný konektor pro připojení nabíječky. Zdá se, že se toto přání stane skutečností.

Rozdílné konektory nabíječek a sluchátek v rámci značek i jednotlivých modelů mohou uživatelům působit nemalé obtíže. foto: Lidovky.cz

Asociace GSMA, kam kromě čelních výrobců mobilních telefonů patří i operátoři, si dala za cíl prosadit u většiny telefonů jednotné konektory založené na standardu microUSB. Stojí za tím nejenom snaha o snížení nákladů, ale i starost o životní prostředí. Sníží si tak množství odpadu a také emise skleníkových plynů, protože nový druh nabíječky má být až od 50 % efektivnější než stávající modely.

Hlavní přínos však tato iniciativa přinese uživatelům. Ti si s každým novým mobilem nebudou muset kupovat novou nabíječku a mohou se daleko snadněji postarat o přísun elektrické energie do svého mobilu na více místech anebo v případě, že si nabíječku zapomenou doma.

První telefony s tímto univerzálním konektorem by měly být vyrobeny ještě letos. Pokud se naplní plány sdružení, bude jim vybaveny všechny přístroje vyrobené po lednu 2012.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...