Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Co je a není ekologické?

Věda

  4:43
Když se podíváte na souhrn zpráv ze Světového mobilního kongresu v Barceloně, více než čímkoli jiným se to zde hemží odkazy na ekologii. Nejen že toto slůvko velice dobře vypadá v tiskových zprávách, ale také se za něj dá zamaskovat snižování nákladů a zvyšování efektivity. Můžeme ale výrobcům věřit, že to myslí upřímně?

Ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Každý se na svém stánku nezapomněl pochlubit svými recyklačními programy a změnami ve výrobě, které pomohou odstranit dopady na životní prostředí. Dokonce jste se mohli potkat s takovými absurditami jako telefony, které vám počítají produkci CO2 podle toho, jak daleko jedete autem nebo co jíte.

Vše vyvrcholilo opravdu chvályhodným příslibem zavést jednotný nabíjecí konektor pro všechny telefony. Nabíječky jsou totiž docela frekventované téma – třeba takový „zelený“ model Nokia N79 už ani žádnou nemá. Nejen že se tak ušetří při výrobě, ale i přepravě menších balení.

Při přemýšlení o tomto mnohdy velice důležitém příslušenství pro mobilní telefon však velmi snadno dojdete k závěru, že všechny tyto rádoby ekologické snahy snadno zhatí jedno špatné rozhodnutí.

Možná si vzpomenete na dobu, kdy právě Nokia měnila nabíjecí konektor. Nedělo se nic dramatického, jen se trochu zmenšil průměr nabíjecího kolíku. Firma to tehdy vysvětlovala stále probíhající miniaturizací – co na tom, že telefony už jsou mnoho let prakticky stejně veliké – ne proto, že by to nedovolila technika, ale lidská anatomie už se příliš titěrným přístrojům začíná vzpírat.

Co naplat, všichni věrní této značce museli pomalu odvykat výhodě, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě krom piva a utopenců dostanou i „nabíječku na nokyju“. Mnozí také museli vynaložit nemalé prostředky, aby obměnili svůj park nabíječek, protože si zvykli, že je jednodušší mít je všude, kde se pohybujete, než ji s sebou stále nosit (a zapomínat).

A co hůř – nejsem určitě jediný, komu nový konektor připadá méně odolný než ten předchozí. Stačí trocha nepozornosti, pád připojeného telefonu ze stolu a tenký kovový špalík se snadno ohne nebo ulomí. Osobně se mi to už stalo a určitě nejsem sám. Takto postiženou nabíječku pak nezbývá než vyhodit a pořídit si novou. Pro ekonomiku je to možná dobré, ale pro ekologii určitě ne.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!