Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Co je a není ekologické?

Věda

  4:43
Když se podíváte na souhrn zpráv ze Světového mobilního kongresu v Barceloně, více než čímkoli jiným se to zde hemží odkazy na ekologii. Nejen že toto slůvko velice dobře vypadá v tiskových zprávách, ale také se za něj dá zamaskovat snižování nákladů a zvyšování efektivity. Můžeme ale výrobcům věřit, že to myslí upřímně?

Ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Každý se na svém stánku nezapomněl pochlubit svými recyklačními programy a změnami ve výrobě, které pomohou odstranit dopady na životní prostředí. Dokonce jste se mohli potkat s takovými absurditami jako telefony, které vám počítají produkci CO2 podle toho, jak daleko jedete autem nebo co jíte.

Vše vyvrcholilo opravdu chvályhodným příslibem zavést jednotný nabíjecí konektor pro všechny telefony. Nabíječky jsou totiž docela frekventované téma – třeba takový „zelený“ model Nokia N79 už ani žádnou nemá. Nejen že se tak ušetří při výrobě, ale i přepravě menších balení.

Při přemýšlení o tomto mnohdy velice důležitém příslušenství pro mobilní telefon však velmi snadno dojdete k závěru, že všechny tyto rádoby ekologické snahy snadno zhatí jedno špatné rozhodnutí.

Možná si vzpomenete na dobu, kdy právě Nokia měnila nabíjecí konektor. Nedělo se nic dramatického, jen se trochu zmenšil průměr nabíjecího kolíku. Firma to tehdy vysvětlovala stále probíhající miniaturizací – co na tom, že telefony už jsou mnoho let prakticky stejně veliké – ne proto, že by to nedovolila technika, ale lidská anatomie už se příliš titěrným přístrojům začíná vzpírat.

Co naplat, všichni věrní této značce museli pomalu odvykat výhodě, že i v té nejzapadlejší vesnické hospodě krom piva a utopenců dostanou i „nabíječku na nokyju“. Mnozí také museli vynaložit nemalé prostředky, aby obměnili svůj park nabíječek, protože si zvykli, že je jednodušší mít je všude, kde se pohybujete, než ji s sebou stále nosit (a zapomínat).

A co hůř – nejsem určitě jediný, komu nový konektor připadá méně odolný než ten předchozí. Stačí trocha nepozornosti, pád připojeného telefonu ze stolu a tenký kovový špalík se snadno ohne nebo ulomí. Osobně se mi to už stalo a určitě nejsem sám. Takto postiženou nabíječku pak nezbývá než vyhodit a pořídit si novou. Pro ekonomiku je to možná dobré, ale pro ekologii určitě ne.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...