Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Google zjistí, kde jsou vaši přátelé

Věda

  6:00
Google vydal novou verzi Google Maps pro mobilní telefony. Ta v soubě obsahuje jednu zajímavou novinku s názvem Latitude, která v sobě obsahuje prvky sociálních sítí. Umožní vám totiž zjistit, kde se nacházejí vaši přátelé.

Mnoho hovorů na mobilní telefony se týká otázky, kde se právě nachází volaný. Díky GPS navigaci a službě Google Latitude by brzy takové hovory mohly být zbytečné. foto: NokiaReprofoto

Systémy pro sledování vybraných objektů v reálném čase založené na GPS nejsou ničím novým a mnoho firem si bez nich už nedovede představit svou práci. Mezi lidi se tyto systémy začaly dostávat díky mobilním operátorům: například T-Mobile už delší dobu nabízí službu Kde je…, kde můžete pomocí SMS nebo internetu přibližně lokalizovat požadovaný mobilní telefon. Musí být ale zapnutý a jeho majitel musí dát se sledováním souhlas. Zde však lokalizace neprobíhá prostřednictvím GPS, ale mobilní sítě, což může být v místech mimo hustší zástavbu méně přesné.

Řešení Google v tomto ohledu kombinuje oba dva přístupy: pokud váš mobil obsahuje GPS čip, určí polohu podle něj, jinak se lokalizuje pomocí vysílačů v okolí. Jediné omezení tak tkví v platformě telefonů: sledování polohy prozatím podporují telefony s operačním systémem Symbian, Windows Mobile a taky BlackBerry.
Google Latitude

Brzy bychom se však měli dočkat i rozšíření na běžné telefony s javou. Pokud se Google Maps rozhodnete používat na mobilním telefonu, pak více než doporučujeme, abyste měli aktivovaný některý z paušálních datových tarifů. Při prohlížení mapových podkladů totiž data nabíhají opravdu rychle.

Jak to celé funguje?
Pro instalaci programu do vašeho mobilního telefonu je nejjednodušší zadat do prohlížeče adresu www.google.com/gmm a instalovat aplikaci přímo. Už zde se přesvědčíte o nutnosti mobilního datového paušálu, protože aplikace má zhruba 1,5 MB.

Po prvním spuštění se vám na mapě ukáže vaše současná poloha (případná nepřesnost je znázorněna modrým kruhem) a můžete si prohlížet mapové podklady jak v základním, tak v leteckém zobrazení. Nechybí samozřejmě ani možnost vyhledávání určitých ulic a mnoho dalších funkcí.

Google Latitude

My se však zaměříme na novinku s názvem Latitude. Pro její využívání budete potřebovat účet u Google. Až se přihlásíte, je potřeba věnovat pozornost nastavení soukromí, které je zde potřeba si pečlivě hlídat stejně jako u jiných podobných sociálních sítí.

Můžete si tedy nastavit, zda-li chcete prostřednictvím této služby ostatním poskytnout informace o své poloze (každý nový zájemce se schvaluje zvlášť) a i potom máte možnost ovlivnit, co přesně uvidí.

Jakmile se s někým takto propojíte, dostanete možnost vidět na mapě v mobilu, kde se právě nalézá a krátkou textovou poznámku o tom, co dělá. Polohu je možné sledovat i prostřednictvím počítače.

Google Latitude

Možnosti využití se přímo nabízejí: s jejich souhlasem takto můžete sledovat pohyb dětí nebo seniorů. Ideální je však tato služba pro skupinky přátel, které mají často problém se sejít na určeném místě. Napadlo vás už, kolik rozhovorů na mobilní telefony se týká otázky „Kde jsi?“.  V případě malých firem by připadalo k úvaze i pracovní nasazení, ale funkce stále nachází v režimu betatestování, a její funkčnost tak není plně zaručena.

Zaznamená úspěch?
Vzhledem k tomu, jaký v poslední době zaznamenávají nejrůznější sociální sítě, a to i přes varování před ztrátou soukromí, dá se předpokládat, že se Google Latitude ujme, protože v sobě zajímavým způsobem kombinuje již stávající technologie: mobilní telefony, internet a GPS navigaci. Jediná překážka pro masivnější rozšíření tak leží v drahých mobilních datových přenosech.

Více informací naleznete na stránkách Google.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!