Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Digitální mapy v každém mobilu

Věda

  6:58
Určitě se vám už někdy stalo, že jste se ocitli na neznámém místě a nevěděli kudy kam, přičemž to jediné, co jste měli u sebe, byl mobilní telefon s Javou. V takovém případě je dobré mít v telefonu nainstalovanou navigační aplikaci nebo mapy, které vám pomohou snadno se zorientovat.

Ilustrační foto. foto: NokiaReprofoto

Mapy Google
Počítačová verze Mapy Google má i svoji mobilní variantu, která existuje v několika mutacích pro různé operační systémy a samozřejmě nechybí ani podpora Javy. Stažení programu nejsnáze docílíte zadáním adresy www.google.com/gmm do prohlížeče v mobilu, po němž vám bude nabídnutá verze šitá přesně na míru vašemu telefonu. Mapy Google jsou k dispozici zdarma, počítejte však s náklady za datové přenosy, které mohou zejména při satelitních snímcích během chvíle vyskákat až na několik megabajtů, proto raději aplikaci nezkoušejte bez neomezeného datového tarifu či wi-fi připojení.

Mobilní aplikace Mapy Google funguje na stejném principu jako její počítačová verze. Můžete si tedy prohlížet mapové i satelitní letecké snímky povrchu země, různě přibližovat nebo oddalovat svůj pohled, vyhledávat ulice a objekty (obchody, restaurace, atd.) včetně informací o nich či plánovat trasy z bodu A do bodu B. Výhodou této mobilní aplikace je především to, že vám na mapě ukáže vaši přibližnou polohu podle GSM sítě, kde přesnost závisí na hustotě vysílačů. Pokud ale váš mobil disponuje vestavěným GPS modulem, uvidíte téměř přesně, kde se zrovna nacházíte. Při vašem pohybu se posouvá i samotná mapa, což sice nenahradí navigaci, ukáže vám alespoň směr, jakým jste se vydali.

Instalace: www.google.com/gmm

Mapy Google

Mobile GMaps
Mobile Gmaps je freewarový program, který vám zprostředkuje přístup k mapám Yahoo!, Windows Live Local (MSN Virtual Earth), Ask.com a Open Street. Na výběr tedy máte hned z několika zdrojů a je jen na vás, kterou z těchto map budete používat. U všech map si dále můžete zvolit z klasického a satelitního zobrazení, k dispozici je i jejich kombinace v podobě hybridního náhledu, kdy jsou na satelitním snímku vyznačeny silnice a ulice. Na mapách se lze standardně pohybovat pomocí joysticku či navigační klávesy a přibližovat/oddalovat pohled. Program umí stejně jako Mapy Google pracovat s interní a externí GPSkou, takže vám neuniknou přesné informaci o vaší poloze. Tu dokonce můžete online publikovat na internetu,  aby si kompetentní osoby mohli zjistit, kde právě jste. Zaznamenat si rovněž můžete i trasu, kterou jste ušli, a tu posléze zpracovat v počítači. I zde vás musíme upozornit, že používání Gmaps se může významně promítnout do ceny za datové připojení.

Instalace: wap.mgmaps.com

Mobile Gmaps

Mapy
Tento jednoduchý název zvolila vývojářská společnost iCom Vision pro svou Java aplikaci, která je na rozdíl od konkurence zaměřena na co největší úsporu přenesených dat a tudíž i peněz uživatele bez neomezeného datového tarifu. Aplikace Mapy nepřináší z hlediska funkcí nic převratného, vlastně umí pouze nalézt požadovanou ulici a tu pak uložit do paměti pro pozdější potřeby. Nad nalezeným místem můžete zoomovat ve třiceti krocích, škoda jen, že názvy ulic jsou uvedeny jen u těch největších přiblížení. S mapou můžete rovněž libovolně posouvat, pokud je však nutné stáhnout vedlejší segment mapy, aplikace se vždy způsobně ptá, zdali to chcete dovolit.  Maximální plocha, na níž se vám mapa zobrazí, byla stanovena na 240 x 235 bodů. Minimální okénko může mýt hodnotu 100 x 100 bodů.

Instalace: http://stahuj.mobilfiesta.cz

Mapy

Mapy.cz
Zřejmě nejoblíbenější portál svého druhu v České republice – Mapy.cz – má svou odlehčenou verzi pro mobilní telefony, k němuž lze přistupovat přes internetový prohlížeč v mobilu z adresy wap.mapy.cz. Mobilní Mapy.cz obsahují veškeré funkce, kterými se pyšní počítačová verze, jsou ovšem šité na míru displeji mobilního telefonu a místo znázornění interaktivních map nabízejí pouhé obrazové výřezy v rámečku, které lze přibližovat až v 16 stupních. Protože mapa není celistvá, obraz nelze plynule posouvat, ale pouze přejít na další snímek. Malou nepříjemností je také to, že si nelze zvolit velikost výřezu, což by se velmi hodilo, neboť ten stávající zabírá zhruba čtvrtinu QVGA obrazovky. Mobilní verzi Mapy.cz si ostatně můžete vyzkoušet sami na osobním počítači po zadání výše uvedené wapové adresy.

Domovská stránka programu: wap.mapy.cz

Mapy.cz

Autor: