Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Jak si vybrat a zařídit zahraniční stipendium? Poradíme vám

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Právě v této fázi roku bývá nabídka zahraničních studijních pobytů nejbohatší. Nejjednodušší je zapátrat přímo na škole, na které studujete, ale počítejte s tím, že na vytoužené stipendium si budete muset minimálně rok a půl počkat.

S pomocí státu
Nejrozšířenějším programem výměny studentů je v současné době určitě Erasmus (více informací najdete na webu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy www.naep.cz/erasmus), jehož služeb využilo už více než milion vysokoškoláků. Pokud se k nim chcete přidat, stačí zajít za studijním poradcem na fakultě, vybrat a kontaktovat školu a zvládnout horu dokumentů.

Fulbrightova komise rozděluje na stipendia penize, které ziská od americké a české vlády, jež komisi svoji smlouvou založily.

Velmi oblíbený je také program Leonardo da Vinci, jehož prostřednictvím můžete vyrazit na kratší výměnný pobyt, ale i na delší stáž. Na rozdíl od Erasma nabízí tyto stáže nejen vysokoškolákům, ale i studentům středních škol. Nabízejí se ovšem i další možnosti.

Vyhledat si sám zahraniční školu a získat finanční pomoc buď přímo od ní, anebo od některé organizace či nadace už vyžaduje větší dávku samostatnosti. Hledání je užitečné začít na Portálu o školství a vzdělávání info.edu.cz (sekce Stáže a stipendia), který provozuje Ústav pro informace ve vzdělávání. Najdete tu širokou nabídku stáží a studijních nebo vědeckých pobytů, které neorganizují přímo vysoké nebo střední školy.

Také ministerstvo školství informuje o možnostech zahraničního studia a zajištění stipendií na speciálním webu www.zahranici-stipendium.cz.

Přehledně vyhledávat informace o zahraničních univerzitách můžete na serveru BrainTrack - Universities, Colleges & Careers na adrese www.braintrack.com.

Jestliže už víte, do které země byste chtěli zamířit, pak můžete zvolit přímo specializovaného prostředníka. Stipendia na rakouské univerzity nabízí například Aktion (www.dzs.cz/aktion/aktion.htm), Německá akademická výměnná služba Daad (www.daad.cz) pomáhá těm, kteří chtějí studovat v Německu. Prostřednictvím Francouzského velvyslanectví v ČR (www.france.cz, sekce Školství a věda/Stipendia, stáže a konkursy) můžete získat stipendium francouzské vlády.

Peníze na stipendia rozděluje také Fulbrightova komise (www.fulbright.cz), která vznikla na základě mezistátní smlouvy mezi ČR a USA.

Rok 2010 v obrazech

S pomocí nadací
Pomoc nabízejí také různé nadace a organizace podporující studenty: Open Society Fund Praha (www.osf.cz), Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových" (www.hlavkovanadace.cz), Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 (www.vize.cz), Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových (nadacnifondklausovych.cz) či Nadace Zdeňka Bakaly (www.nadacezb.cz) a další.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!