Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec bifokálních brýlí

Věda

  9:39
PRAHA - Brýle, které umí během vteřiny zaostřovat jak na dálku, tak na blízko vytvořili výzkumníci ze Státní University v Arizoně. Zatím jsou pro svou velikost nepoužitelné, avšak ve dvou letech je výrobci brýlí chtějí uvést na trh.
Brýle - ilustrační foto.

Brýle. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Čočky brýlí dokážou měnit svou ohniskovou vzdálenost díky speciální pět mikrometrů silné vrstvě průhledných tekutých krystalů, vložené mezi dvě části skel. Součástí mechanismu bude také malá elektroda. Pokud zapůsobí na tekuté krystaly elektrické pole, krystaly se přeorientují, a tím se změní ohnisková vzdálenost čoček.

Nový typ brýlí by se měl na trhu objevit během dvou let, tvrdí výrobce, firma PixelOptics se sídlem ve Virginii. Měl by přinést úlevu těm, kdo při používání klasických půlených brýlí cítí dezorientování, případně trpí nevolnostmi a únavou. Prototyp je zatím příliš velký pro běžné nošení, ale cílem firmy je představit brýle s dynamickými čočkami nerozeznatelné od běžných optických brýlí.

Nejprve chtěla firma PixelOptics vyrábět dynamicky zaostřující počítačové monitory pro krátkozraké a dalekozraké uživatele. Vzhledem k tomu, že moderní technologie umožnila výrobu mnohem tenčích dynamických čoček, rozhodla se firma raději pro výrobu brýlí.

V současnosti se zabývá zdokonalováním dynamických brýlí tak, aby se samostatně přeostřovaly. To má zajistit zabudování infračerveného laseru, který bude schopen určit, na jakou vzdálenost se majitel brýlí dívá, a podle toho změní ohniskovou vzdálenost čočky.
Autor: