Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koronavirus spouští více nemocí. Covid-19 může vyvolat dlouhodobé potíže a poničit vnitřní orgány

Věda

  5:53
Vědecké studie ze světových oblastí nejvíce postižených novým koronavirem naznačují, že ani vyléčení pacienti nemusí mít zdaleka vyhráno. Podle odborníků ze Spojených států a z Číny může nemoc covid-19 poškodit životně důležité orgány a vyvolávat dlouhodobé potíže. Český lékař nyní přichází s návrhem, jak těmto lidem usnadnit návrat do běžného života.

Koronavirus (ilustrační) foto: Shutterstock

Orgány v ohrožení

Koronavirus může zasáhnout nejen plíce, ale také srdce, játra, ledviny nebo zažívací trakt. Prozatím však není jasné, zda jde o trvalé, nebo jenom přechodné následky.

Existuje už ovšem řada vědecky podložených důkazů o tom, že k tomuto poškození opravdu dochází. Jedním z nich je například studie ze Stanfordovy univerzity ve Spojených státech. Během výzkumu sledovali odborníci 416 pacientů s pozitivním testem na nový koronavirus. Každý pátý měl v krvi také zvýšenou hladinu látky signalizující zvýšené riziko infarktu.

„U vážně nemocných pacientů jsme prokázali poškození srdce. Pravděpodobnou příčinou jsou toxické látky vznikající působením covidu-19 v lidském těle, další možností je bouřlivá reakce imunitního systému na virus v takové míře, že napadá buňky srdečního svalu,“ konstatuje vedoucí týmu Han Zhu ze Stanfordovy univerzity ve Spojených státech.

Kardiovaskulární potíže lze očekávat také po vyléčení, uvádí se v závěru studie.

Vliv koronaviru na játra zase sledovala skupina specialistů z Futanské univerzity v čínském městě Šanghaj. Vedoucí výzkumného týmu Čen-jou Fan ve studii uvádí, že u téměř 40 procent ze 148 pacientů zaznamenali vědci abnormální funkci jater.

Pozorování prokázalo také vyšší riziko zánětlivých procesů v tomto orgánu. Příčinou je patrně zvýšená imunitní odpověď na přítomnost nového koronaviru. Koronavirus objevili vědci také přímo v játrech. A při pitvě pacienta, který zemřel po selhání plic, našli odborníci v játrech zdegenerovanou tkáň a odumřelé buňky.

Studie zveřejněná v Journal of Clinical and Translational Hepatology zase poukazuje na problémy s činností ledvin. Někteří pacienti dokonce museli chodit na dialýzu.

Dlouhá rekonvalescence

V současné době je praxe taková, že pokud koronavirus vyvolá oboustranný zápal plic, chodí lidé po propuštění z nemocnice na pravidelné prohlídky k pneumologovi. Vyléčení bez plicních komplikací jsou převedeni ke svému praktickému lékaři a ten podle potřeby předepisuje další léčbu.

Někteří pacienti vyléčení z onemocnění covid-19 totiž pociťují i po odeznění intenzivnějších příznaků únavu, trpí bolestmi hlavy, svalů nebo nechutenstvím. Už sice nejsou nemocní, ale jejich rekonvalescence trvá velmi dlouhou dobu.

„Právě tato okolnost mě přivedla na myšlenku, jak zkrátit dobu nutnou k jejich zotavení,“ říká Ladislav Špišák, předseda rady výzkumné instituce Institut lázeňství a balneologie a lékařský ředitel lázeňského hotelu Savoy Westend v Karlových Varech.

Vychází z faktu, že s léčbou nemocí jater, ledvin a komplikací zažívacího traktu mají v západočeských lázních dobré zkušenosti. Proto odborník doporučuje pacientům vyléčeným z covidu-19 rehabilitační a rekonvalescenční léčbu ve vhodných lázních. Ty je možné předepsat zejména po komplikovaném zánětu plic a po akutním onemocnění jater.

„Léčbu je třeba uskutečnit nejdéle do šesti měsíců od počátku onemocnění a optimálně v délce tří týdnů,“ poznamenává doktor Špišák.

Experimentální i klinické studie prokázaly, že například pití karlovarské minerální vody podporuje tvorbu žluči v jaterních buňkách a zároveň zlepšuje pohyb žluči v žlučových cestách. Oba tyto procesy působí příznivě na obnovu jaterních buněk. Jako součást rekonvalescence se doporučují fyzioterapeutické procedury, například inhalace minerálky a postupné zvyšování tělesné kondice cvičením nebo chůzí po lesních cestách.

Řada publikací rovněž udává, že koupele i slatinné a bahenní zábaly pozitivně ovlivňují imunitní funkce lidského organismu.

Sedm tisíc vyléčených

O své myšlence mluvil Ladislav Špišák například s přednostou Kliniky infekčních chorob profesorem Petrem Husou z Fakultní nemocnice Brno. „Kolegu to velice zaujalo a uvažuje o tom, že bude pacienty vyléčené z covidu-19 posílat do vhodných lázní,“ říká Špišák a zdůrazňuje: „K lázeňské rekondiční a rehabilitační léčbě budeme přijímat pacienty, kteří už mají negativní test na covid-19. Chceme tak zajistit největší možnou bezpečnost a na nejnižší míru snížit riziko možné nákazy.“

V prvním týdnu léčby podstoupí pacienti vyšetření na stanovení hladiny specifických protilátek a biochemické vyšetření jaterních, ledvinných a metabolických funkcí. V závěru léčení potom odborníci vyhodnotí zdravotní stav včetně laboratorních vyšetření. „Na základě vyplněného dotazníku pak posoudíme také efekt léčby na psychiku a tělesný stav,“ říká odborník.

V České republice žije nyní přes 7000 lidí vyléčených z onemocnění covid-19. Kolik z nich bude potřebovat následnou péči, se teprve ukáže.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Finance Manager

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

Mohlo by vás zajímat