Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli povinné maturitě možná přibudou hodiny matematiky

Věda

  17:08
PRAHA - Na některých středních školách se kvůli povinné maturitě z matematiky začne tento předmět učit intenzivněji. Ministerstvo školství zvažuje, že týdenní počet hodin určených pro tento předmět by měl v součtu za jednotlivé ročníky studia dosáhnout minimálně deseti.

Matematika. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Při páteční debatě na republikovém sněmu České středoškolské unie to uvedl Josef Rydlo, vedoucí oddělení středního a vyššího odborného školství. Je to podle něj součástí aktuálního návrhu úprav maturitní zkoušky, který však ještě neprošel ani vnitřním připomínkovým řízením.

ČTĚTE TAKÉ:

Takzvaná minimální desetihodinová dotace je aktuálně stanovena v rámcovém vzdělávacím programu pro gymnázia. Obory s nižším počtem hodin by se podle návrhu musely dopracovat alespoň na deset. V souvislosti s povinnou maturitou z matematiky, kterou ministerstvo plánuje zavést od roku 2019, se podle Rydla také rozpoutala diskuse, zda z ní vedle konzervatoří a uměleckých oborů nevyčlenit i zdravotní školy.

Vedle společné maturity z matematiky bude dostupná také nepovinná zkouška Matematika+, která se letos na jaře pokusně ověřovala. Navíc by jako novinka mohl být zaveden Cizí jazyk+ s vyšší úrovní obtížnosti. Požadované znalosti by měly být podle evropského referenčního rámce na úrovní B2, zatímco maturitní test bude na úrovni B1.

Předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) pokládá uvažovaný termín zavedení povinné maturity z matematiky za příliš časný. „Dát na to jenom čtyři roky, tak to je podle mě na úrovni zločinu,“ prohlásil. Podle něj by děti o takové zkoušce měly vědět nejpozději při vstupu na druhý stupeň základní školy.

Nelze to pořád odkládat, říká Klaus ml.

Odborný poradce pro vzdělávání ODS Václav Klaus mladší mu oponoval, že s neustálým odkládáním a čekáním na zlepšení výuky matematiky by se tato zkouška nezavedla nikdy. Sám ji jako ředitel nařídil ještě rychleji. „Oznámil jsem jim to ve druháku. Všichni odmaturovali, kvalita matematických znalostí se zvýšila. Vážnost se tomu předmětu navrátila,“ řekl někdejší ředitel gymnázia PORG. Bez matematiky nepovažuje maturitní zkoušku za komplexní.

Maturitní test z matematiky má pravidelně největší počet neúspěšných studentů, letos na jaře ho nezvládla bezmála čtvrtina těch, kteří si ho vybrali. Ministerstvo ji původně plánovalo zavést povinně od roku 2020, ale nakonec termín mimo jiné v reakci na požadavky zaměstnavatelů o rok uspíšilo. Poprvé by se to tak týkalo současných žáků devátých tříd.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete