Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opravné maturity z matematiky: propadla více než polovina žáků

Věda

  18:02
PRAHA - Z matematiky propadla u podzimních maturit víc než polovina studentů, oproti loňsku je to ale mírné zlepšení. Žáci se naopak pohoršili v češtině, letos jich propadla z mateřského jazyka čtvrtina.

Matematika. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vyplývá to z výsledků, které poskytlo centrum pro přípravu maturit Cermat. Celkový podíl neúspěšných stejně jako konkrétní počet propadlíků ale Cermat letos na rozdíl od minulých let nesdělil.

V matematice se neúspěšnost vyšplhala na 52,8 procenta, loni test v podzimním termínu nezvládlo 56 procent mladých. Naopak čeština je letos horší, loni byla neúspěšnost v základní verzi 18 procent, kdežto letos 25 procent. Cermat zveřejnil letošní výsledky pouze jako tabulku bez podrobnějšího komentáře. Co se týká vyšší neúspěšnosti v češtině, mohla výsledky ovlivnit například změna hodnocení slohů. Písemné práce v tomto roce místo hodnotitelů Cermatu opravovali kantoři ve školách.

Vysoká neúspěšnost je i u němčiny

Naproti tomu výsledky těch, kteří si jako druhý povinný maturitní předmět zvolili místo matematiky cizí jazyk, jsou stejné jako loni. Z angličtiny letos propadlo 26,7 procenta žáků, z němčiny, kde je každoročně vysoká neúspěšnost, pak 42,4 procenta. Proti výsledkům se mohou žáci odvolat.

K podzimnímu termínu se přihlásilo přes 20 500 žáků. Kromě maturantů, kteří už předtím propadli, se v září konaly i náhradní zkoušky dospělosti pro ty, kteří se k řádným maturitám na jaře nemohli dostavit. Podzimní výsledky jsou tradičně výrazně horší než maturity na jaře. U nich letos propadlo 16,4 procenta žáků, kteří skládali maturitu poprvé.

Nepovinné zkoušky z matematiky?

Ministerstvo školství chce testovat nepovinné zkoušky z matematiky, odpovídat by měly úrovni gymnázií a požadavkům vysokých škol. Je to první krok k povinné maturitě z matematiky, která zatím není průchodná, řekl Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva. Dodal však, že tento záměr se ještě musí projednat. Změnu zkoušek žádá Jednota českých matematiků a fyziků.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat