Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K opravným maturitám půjde 23 tisíc studentů

Věda

  17:07
PRAHA - K podzimním opravným maturitám půjde přes 23 000 studentů, více než polovina z nich kvůli písemce z češtiny. Sdělili to zástupci centra pro přípravu maturit Cermat s tím, že z celkových 8143 žádostí o přezkum jich zatím zpracovali 8093 a stížnosti uznali v 539 případech.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vyřizování žádostí ještě není definitivně ukončeno, podle mluvčího Cermatu Petra Habáně už ale nyní přicházejí odvolání jen zřídka. Maturitu na jaře skládalo 93 000 žáků.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastěji budou studenti opakovat sloh z češtiny v základní úrovni, písemku si v září napíše 12 496 maturantů. Přes 9300 žáků si pak zopakuje test z matematiky v základní verzi. Celkem budou studenti na podzim skládat více než 53 000 zkoušek. Někteří z nich totiž propadli ve více částech zkoušky, někteří zase skládají v září celou maturitu poprvé, protože na jaře z nejrůznějších důvodů nemohli.

Právě písemka z češtiny patřila k nejvíce kritizované části letošní maturity, ze slohu v mnoha případech propadli i premianti. Práce totiž hodnotili externí pracovníci Cermatu podle předem nastavených kritérií, podle některých studentů a kantorů ale bylo hodnocení nejasné a neobjektivní. Ministr školství Petr Fiala se proto na doporučení odborníků rozhodl, že od příštího roku budou slohy hodnotit opět učitelé na školách.

Státní maturity

Kvůli problémům s maturitami odvolal ministr někdejšího ředitele centra a zadal finanční audit maturit. Skupina odborníků mu pak doporučila, aby od příštího roku byla maturita jen v jedné úrovni. Díky tomu a dalším změnám by se měly ušetřit desítky milionů korun. Letošní ročník zkoušek vyjde na zhruba 207 milionů korun.

Právě kvůli slohu se odvolávala většina maturantů. Z těch, co nebyli spokojeni se známkou z testu, bylo nejvíc odvolání kvůli testu z matematiky v lehčí variantě. Ani matematika se letos neobešla bez problémů. Test v náročnější verzi se ukázal jako příliš obtížný a hodnocení se muselo zpětně zmírňovat.

"Už nyní je na facebookovém profilu Udělám maturitu k dispozici stručný průvodce, který obsahuje důležité zásady týkající se konání zkoušky v opravném termínu. Zhruba v polovině srpna zveřejníme na webových stránkách www.novamaturita a Facebooku jednoduchý návod, na co se zaměřit při samotném průběhu zkoušky, zejména písemné práce z češtiny," uvedl pověřený šéf Cermatu Jiří Zíka.

Autoři: ,