Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na léky s paracetamolem, mohou poškodit játra

Věda

  7:03
PRAHA - Léky s paracetamolem mohou poškodit játra, pokud jsou užívány v nadměrném množství nebo v kombinaci s alkoholem, varují lékárníci. Paracetamol je v přípravcích na teplotu a bolest. Podle lékového ústavu je v ČR dostupných 83 různých léčivých přípravků s paracetamolem, z nich 58 ho kombinuje s další účinnou látkou.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V ČR se loni spotřebovalo přes deset milionů balení léků s paracetamolem a 7,8 milionu balení léků s paracetamolem v kombinaci s další látkou.

"Nabídka je široká. Lehce se může stát, že pacient bude užívat stejnou látku v různě pojmenovaných lécích, a tak se může jednoduše předávkovat," řekl ČTK mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

ČTĚTE TAKÉ:

Důležité podle něj je nepřekračovat doporučené dávky. I když ale člověk dodrží denní dávku pro konkrétní lék, tak pokud přípravků se stejnou účinnou látkou bere víc, aniž to ví, může se předávkovat. Stejné varování platí pro různé cesty podání, například současné užívání pilulek a čípků.

Nejlepší je poradit se v lékárně

Komora podle Krebse podporuje samoléčení pacientů, ale musí mít pravidla. Pacient by se především měl podívat do příbalového letáku, jaké účinné látky lék obsahuje. "Nejlepší je poradit se už při nákupu v lékárně," řekl Krebs. Lékárník rovnou ověří, zda pacient nemá víc přípravků se stejnou účinnou látkou.

Posoudí vhodnost léku podle jeho zdravotního stavu a dalších užívaných léků. Vysvětlí mu také správné dávkování.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je paracetamol při užívání doporučených dávek bezpečný. Při výrazném překročení může poškodit játra a způsobit jejich akutní selhání, jedno takové hlášení má SÚKL z roku 2007, kdy byly hlášeny celkem tři případy nežádoucích účinků. V roce 2008 byly dva hlášené případy, šlo o horečku a střevní obtíže, a v roce 2011 bylo devět hlášených případů, hlavně vyrážka, zarudnutí kůže, otok v obličeji, zvracení, bolest hlavy, zácpa a spavost.

V Německu mají větší množství pouze na recept

Evropské státy diskutují o tom, aby přípravky s paracetamolem byly na recept. V ČR jsou ve volném prodeji.

Expertní výbor německého Spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky (obdoba SÚKL), podle českého farmaportálu Apatykář chce, aby běžná analgetika a antipyretika byla volně jen v malém balení na čtyři dny. Jde o léky s kyselinou acetylsalicylovou, diklofenak, naproxen a ibuprofen.

Bez receptu jsou v Německu balení paracetamolu do deseti gramů, větší jsou od dubna 2009 pouze na recept.

V Británii poškodí více jater, než alkohol

Maximální denní dávka pro dospělého jsou čtyři gramy, maximální jednotlivá dávka jeden gram, při tělesné hmotnosti pod 60 kilogramů jen 500 miligramů.

Odstup mezi dávkami musí být nejméně čtyři hodiny. Při dlouhodobém podávání by dávka neměla překročit 2,5 gramu za den. Při překročení vzniká v těle vedlejší produkt NAPQI, který napadá játra.Například v Británii není nejčastější příčinou selhání jater alkohol, ale právě paracetamol.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat