Jeanne Louise Calmentová zemřela v roce 1997 ve věku 122 let 5 měsíců a 14 dní a je evidována jako člověk, který se dožil nejvyššího věku na světě. Kromě této francouzské stařenky není potvrzen jiný případ člověka, který by překročil hranici sto dvaceti let. Je tohle limit pro fungování lidského organismu? Anebo si můžeme životy prodloužit ještě víc?
Italští vědci odhalují tajemství stoletých |
Křivky demografických trendů svádějí k optimismu. Pohled do velmi důkladných švédských statistik prozrazuje, že v šedesátých letech 19. století se výjimečně dlouhověcí obyvatelé Švédského království dožívali nejvýše 101 roku. V devadesátých letech 20. století už to to bylo 108 roků. Větší váhu však demografové přisuzují střední délce života. I ta se v ekonomicky vyspělých zemích prodlužuje. Na počátku dvacátého století měly krajanky Jeanne Louise Calmentové při narození vyhlídky v průměru na 50 let života.
Dnes už se střední délka života Francouzek přehoupla přes osmdesátku. Velký dopad mělo na prodloužení střední délky života snížení úmrtnosti u novorozenců a dětí. Svou roli sehrála zvýšená úroveň hygieny, očkování proti infekčním chorobám, kvalitnější výživa. Vposlední době ale přicházejí demografové s daty, která dokládají, že klesá i úmrtnost v nejvyšších věkových skupinách. V každém ročníku seniorů z ekonomicky vyspělých zemí je stále vyšší podíl těch, kteří překročí sedmdesátku.
Nad sto let jen mizivá šance
Tým, který vedl genetik Jan Vijg z newyorské Lékařské školy Alberta Einsteina, perspektivu prodlužování střední délky současného života v tak růžových barvách nevidí. Ve studii publikované v předním vědeckém časopise Nature analyzoval data ze čtyřiceti zemí světa nashromážděná v mezinárodní Databázi lidské úmrtnosti. Vijga a jeho spolupracovníky
Jeanne Louise ve dvaceti letech například zajímalo, jak se snižování úmrtnosti seniorů projevuje u lidí, kteří překročili stovku. Ukázalo se, že tento trend je patrný především u seniorů mladších než sto let. U těch, kteří už stovku překročili, rychle mizí bez ohledu na rok jejich narození. To znamená, že naše šance na dožití stovky významně stoupají. Vyhlídky na život daleko za stovku jsou však za současného stavu lékařské vědy mizivé. Nemáme k dispozici ani návod na životní styl, ani léčbu, které by nám dovolily tuhle bariéru v dohledné době prolomit. „Naše zjištění naznačuje, že pokrok ve snižování mortality seniorů má své hranice a že své hranice má i samotná délka lidského života,“ říká Jan Vijg.
Následně se Vijgův tým v databázi soustředil na skupinu lidí, kteří se ve své době dožili rekordního věku. Celkem získali data o 534 seniorech z USA, Francie, Japonska a Velké Británie, kteří se v letech 1968 až 2006 dožili víc než 110 let. Koncem šedesátých let se rekordně staří obyvatelé těchto zemí dožívali 111 roků. V následujících letech docházelo k dalšímu prodlužování života rekordně dlouhověkých seniorů až na 115 roků. Mezi roky 1995 a 1997, kdy zemřela i Jeanette Louise Calmentová, však prodlužování života nejstarších lidí ustrnulo. Z kalkulací Jana Vijga vyplývá, že v průměru leží strop pro délku lidského života někde kolem 115 let. Absolutní hranici klade Vijg a jeho spolupracovníci k 125 rokům. Jeanette Louise Calmentové zřejmě nechybělo mnoho a dosáhla hranice lidských možností. A jaká je šance, že francouzskou rekordmanku někdo překoná a dosáhne absolutního rekordu 125 let?
„Potřebovali bychom deset tisíc takových světů, jako je ten náš, abychom měli šanci, že se na nich vyskytne jeden člověk, který se dožije 125 roků,“ říká Jan Vijg.
Existuje „stěna smrti“?
V přírodě najdeme mnoho organismů, které žijí ve srovnání s člověkem velice dlouho a některé jsou prakticky nesmrtelné. Velryby grónské se mohou prohánět moři a oceány déle než dvě staletí. Galapážské želvy sloní za těmito kytovci příliš nezaostávají a dožívají se 190 let. Bezkonkurenčním rekordmanem zvířecí říše je ale mlž arktika islandská. V roce 2006 vylovili britští vědci z moře u Islandu exemplář starý 507 let.
Pochybnosti optimistů
Vijgův názor, že člověk narazí ve věku 125 let na „stěnu smrti“, zdaleka nesdílejí všichni odborníci. Například James Vaupel z rostockého Ústavu Maxe Plancka pro demografické výzkumy studii Vijgova týmu ostře zkritizoval a upozornil, že trendy k prodlužování lidského života se nezastavily a ve společnosti ekonomicky vyspělých zemí jsou i nadále jasně patrné.
„Je skličující, kolikrát dochází ve vědě k takovým chybám a ty jsou pak publikovány v respektovaných vědeckých časopisech,“ posteskl si Vaupel na Vijgovu adresu. Mnozí odborníci si jsou jisti, že s vynaložením patřičného úsilí a prostředků lze v dohledné době vyvinout takové léčebné postupy, které lidský život několikanásobně prodlouží.
Například Aubrey de Grey z Cambridgeské univerzity v Anglii je přesvědčen, že pokročilé metody pro opravy poškozených buněk v lidském těle skoncují se stárnutím v podobě, jakou známe dnes. Britský gerontolog už v roce 2004 prohlásil: „Lidé, kteří se jako první dožijí tisíce roků, se už narodili.“
Americký biolog James Carey z Kalifornské univerzity v Davisu došel na základě vlastních experimentů k závěru, že „stěna smrti“ u mnoha živočichů neexistuje. Nevidí proto důvod, proč by se lidé nemohli dožívat podstatně delšího věku než Jeanne Louise Calmentová. Podle Careyho je prakticky jisté, že v minulosti se našli lidé, kteří žili ještě déle než 122 let.