Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Luštění křížovek u pacientů s demencí zřejmě brzdí ztrátu paměti

Věda

  7:43
NEW YORK - Luštění křížovek, čtení nebo hraní karet u pacientů trpících demencí může zpomalovat rychlou ztrátu paměti, která je pro toto onemocnění typická. Vyplývá to ze studie amerických vědců, o které napsal odborný časopis Neurology a o němž informovala agentura Reuters.

Křížovka foto: Reprofoto

Vědci z vysoké školy medicíny Alberta Einsteina v New Yorku po pět let sledovali skupinu 488 lidí ve věku od 75 do 85 let. Na začátku výzkumu nikdo z nich netrpěl demencí, během jeho trvání se rozvinula u 101 z nich.

Zkoumaní jedinci na začátku uvedli, jak často se věnují šestici
volnočasových aktivit, při kterých musejí namáhat mozek, jako je čtení, psaní, luštění křížovek, hraní stolních a karetních her, diskuze ve skupině a hra na hudební nástroj. Pokud se nějakou z těchto aktivit bavili každý den v týdnu, dostali za to sedm bodů, pokud to bylo několikrát týdně, dostali čtyři body a pokud jen jednou za týden, dostali jeden bod.

Lidé, kteří později onemocněli demencí, měli v průměru sedm bodů. To znamená, že se přibližně každý den věnovali jedné ze zmíněných činností.

Vědci se pak zaměřili na období, kdy se u nich ztráta paměti zrychlovala a zjistili, že za každou další činnost, které se sledovaný pacient věnoval, se u něho rychlý nástup zapomnětlivosti oddálil o 0,18 roku.

Charles Hall, jeden z členů výzkumného týmu, říká, že činnosti jako čtení, luštění křížovek nebo hra na hudební nástroj zřejmě pomáhají udržovat vitalitu mozku. Podotkl ale, že je třeba nadále zkoumat, zda to, že se lidé budou více zapojovat do těchto činností, může vzniku demence předejít nebo její rozvoj opozdit.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...