Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Migréna může být následkem příliš hlasité hudby

Věda

  11:47
Milovníky hlasité hudby častěji bolí hlava, tvrdí vědci z Mnichovské univerzity. Naopak hraní počítačových her či sledování televize s migrénami nesouvisí. Své zjištění vědci zveřejnili tento týden v časopise BMC Neurology.

Hlasitá hudba může způsobit migrénu foto: Shutterstock

Odborníci oslovili přes tisíc osob ve věku od 13 do 17 let. Necelá polovina z nich uvedla, že trpí bolestmi hlavy. Zároveň se vědci ptali, jaká elektronická média respondenti používají a jak často.

Zjistili, že teenageři, kteří rádi poslouchají hlasitou hudbu, trpí bolestmi hlavy nejčastěji. Naopak souvislost mezi migrénami a používáním mobilních telefonů, sledováním televize či hraní počítačových her se neprokázala.

Co je příčina a co následek?
Hledat v hlasité hudbě jednoznačného viníka bolesti ale podle autorů výzkumu nemůžeme. Podobně jako u mnoha dalších statistických studií, ani v tomto případě nelze jednoznačně určit příčinu a následek. Nelze vyloučit, že lidé trpící bolestmi hlavy raději odpočívají a pouštějí si přitom muziku.

Nicméně server Livescience.com upozorňuje, že dřívější výzkum jiného vědeckého týmu nedávno naznačil souvislost mezi dlouhodobým poslechem příliš hlasité hudby ze sluchátek a pískáním v uších.

Chcete vědět víc?

Další zajímavosti ze světa vědy najdete
v sobotní příloze LN Orientace


Autor: