Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Mobil bude televizí i průvodcem

Věda

  9:51
BARCELONA - Na světovém mobilním kongresu v Barceloně prezentovali skoro šedesáti tisícům návštěvníkům malí i velcí výrobci svou představu mobilní budoucnosti.

Užil si to. Prezident Nokie Olli-Pekka Kallasvuo představil na kongresu hned celou sérii telefonů vybavených novými službami. foto: ČTK

Kongres v Barceloně je velmi prestižní záležitost, proto se každý z výrobců snaží předvést co nejvíce novinek. Kromě zaběhnutých firem se zde samozřejmě prezentují i menší, v Evropě méně známí výrobci.

V Barceloně tak byla k vidění nová kolekce čínského výrobce ZTE. Ten předvedl několik dobře vybavených telefonů a rozšířil nabídku levných přístrojů operátora Vodafone. Již v následujících týdnech by se v jeho nabídce měly objevit dva telefony označené jako Vodafone 227 a Vodafone 228. V prvním případě jde o poměrně elegantní „véčko“, ve druhém o slušně vypadající vysouvací model. Společná je oběma přístrojům očekávaná cena asi dvanáct set korun.

Největší pozornost se ale soustředila na novinky představené největšími výrobci, kteří určují trendy. Jasně to bylo vidět na chystané kolekci Nokie, která ukázala čtyři nové modely - všechny vybavené operačním systémem Symbian S60 a zabudovaným navigačním čipem GPS. Špičku nabídky tvoří Nokia N96, který kromě zmíněné „standardní“ výbavy nabídne velký displej s integrovaným přijímačem mobilní televize (DVB-H) a 16 GB uživatelské paměti. Nástupce dostal i jeden z nejpopulárnějších současných modelů - N73. Novinka dostala označení N78, v osvědčeném designu přináší vestavěné stereo reproduktory, podporu rychlého přenosu dat HSDPA a rovněž třímegapixelový fotoaparát. Stejné rozlišení nabídne i model 6210 Navigator, který firma vybavila nově představenými Nokia Maps 2.0, podporujícími pěší navigaci.

Také světová dvojka Samsung nemohla zůstat stranou a ohlásila partnerství s firmou Navigon, která dodává navigační software. Ten dokáže zájemce například přivést ke správné restauraci, a umožní i nahlédnout do uživatelských recenzí (a případně nějakou také napsat). Tradičně silný je Samsung ve stylových telefonech. Novou vlajkovou lodí korejské firmy je „Soul“, elegantní tenký přístroj s běžnou klávesnicí, doplněný ale i dotykovým displejem a podporou rychlých datových přenosů (HSDPA) až 7,2 megabitů za vteřinu.

Sony Ericsson vůbec poprvé nabídne chytrý telefon s operačním systémem Windows Mobile. Novinka XP1, která bude první v nové řadě Xperia, slibuje originálně řešené uživatelské rozhraní s nově koncipovaným třípalcovým dotykovým displejem. Pozornost si rozhodně zaslouží i nový véčkový zástupce řady Walkman (W910i) s kapacitou 8 GB, který lze pohodlně ovládat tlačítky na vnějším krytu. Fanoušky focení potěší nový tenký mobil Cybershot C902i, který v tenkém těle přinese pětimegapixelový fotoaparát se stabilizací.
 Pokračující problémy americké Motoroly se potvrdily i v Barceloně. Tento výrobce představil pouze dva levné modely a jedinou zajímavou novinku v podobě vylepšeného modelu Z6w, vybaveného bezdrátovým připojením na internet pomocí wi-fi. Naopak jihokorejské LG, jež se na pozici Motoroly rychle tlačí, předvedlo hned tři nové telefony, rozvíjející úspěšný koncept Prada a Viewty - tedy přístroje ovládané pomocí dotykového displeje. Velké ambice bude mít určitě model KF700, který dotykové ovládání a elegantní vzhled kombinuje s vysouvací klávesnicí. Model KF600 nabídne místo klávesnice malý dotykový displej. Jeho zobrazení se mění podle právě používaných funkcí. Kolekci pak doplňuje telefon KF510, chráněný metalizovaným kovovým rámem a tvrzeným sklem. Nastupující popularitu chytrých telefonů naznačily i nové modely výrobců, kteří se zaměřují na přístoje s operačním systémem Windows Mobile. Zajímavé novinky předvedlo HTC i japonská Toshiba. Poprvé byly v Barceloně vidět i přístroje s novým operačním systémem Google Android. Ačkoli jde o slibný projekt, zatím je ve velmi rané fázi vývoje.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!