Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

T-Mobile obkličuje iPhonem Česko

Věda

  16:34
BARCELONA - (Od zvláštního zpravodaje LN ve Španělsku). Mobilní operátor T-Mobile uvede přístroj Apple iPhone už v druhé evropské zemi. Po Německu, kde se prodává iPhone od loňského podzimu, přijde na řadu Rakousko. Tam se telefon objeví „během první poloviny tohoto roku,“ jak na tiskové konferenci na mobilním veletrhu Mobile World Congress oznámil šéf T-Mobile Hamid Akhavan.

Reklama na iPhone - ilustrační foto. foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

T-Mobile dále představil snížení cen za datový roaming v Evropské unii. Nyní zavede sjednocené datové tarify, kdy jeden megabyte dat bude stát dvě eura nehledě na zemi, technologii či využívaného operátora. Kromě tohoto cenového plánu mohou ti zákazníci, kteří využívají data na cestách intenzivně, koupit padesátimegabytový „balíček“ za patnáct eur. „Díky novým tarifům budou moci lidé používat datový roaming bez obav z toho, co uvidí následující měsíc na faktuře,“ řekl Akhavan.

Tarif by se měl objevit v Česku do poloviny letošního roku. „Není to reakce na vyjádření eurokomisařky Redingové, tento program se připravoval už dlouho,“ řekla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Inovace obchodu s hudbou
T-Mobile včera slavil i první výročí svého obchodu s digitální hudbou T-Music PLAY!. Lidé si stahují kolem šestnácti tisíc skladeb, většinou pomocí mobilního telefonu. „V průzkumu nám vyšlo, že skoro stejně stahují muži i ženy. Nejvíce zákazníků obchodu je v Praze a Středních Čechách a rovněž v Moravskoslezském kraji,“ řekl LN Michal Němec, ředitel obsahových služeb T-Mobile. Podle Němce je stále největší bariérou pro zákazníky DRM (správa digitálních práv), která omezuje uživatele v tom, kolikrát může skladbu kopírovat či si ji vypálit na CD, a také koncová cena. Tu ale ze dvou třetin tvoří poplatky vydavatelů a autorské poplatky, takže operátorovi moc manévrovacího prostoru nezbývá, tvrdí Němec.

Podle Němce nyní T-Mobile intenzivně vyjednává s místními zastoupeními hudebních vydavatelství o paušální platbě za hudbu. „Ideální by byla taková platba, kdy by se zákazník zavázal například na rok platit paušál a to, co stáhne, by mu potom zůstalo navěky,“ řekl Němec. S podobným plánem přišla na začátku prosince i finská Nokia, která už pro něj získala společnost Universal Music. V průběhu tohoto roku chce ke svým chytrým telefonům dávat předplatné na hudbu právě z katalogu tohoto vydavatele.

Autor: