Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple iPhone gadgetem roku

Věda

  6:00
To, že byl uplynulý rok zcela pod nadvládou mobilního telefonu nové generace od Apple, potvrdil i časopis Time. Ten ho pasoval do čela žebříčku nejlepších „udělátek“ roku 2007.

Apple iPhone foto: AppleReprofoto

Důvody, proč se tak stalo, jsou stále stejné. Podle redakce časopisu Time se iPhone podílel na změně našeho pohledu na mobilní zařízení – na to, jak mají vypadat a jak se mají používat. Dále pak následují ódy na jeho čistý vzhled a výbavu, na níž jsou oceňovány zejména internetové aplikace – webový browser, přístup k e-mailu, Google mapy a další. Zároveň je ale i Phonu a americkým operátorům vyčítána přílišná pomalost přístupu k síti přes EDGE, což alespoň částečně odstraňuje možnost použití Wi-Fi.

Co je to gadget?
Výraz gadget lze do češtiny nejlépe přeložit jako „udělátko“. Jedná se o zařízení nebo službu, která má specifické využití a účel. Jeho naplnění se děje novátorskými postupy, odlišnými, než jaké jsou v dané době a u dané technologie obvyklé. Poprvé se toto slovo objevilo na konci druhé světové války, kdy sloužilo jako kódové označení pro jadernou bombu podobnou té, která byla posléze svržena na Hirošimu a Nagasaki.

Autor: