Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Mobil jako platební nástroj

Věda

  6:00
Pro ekonomicky aktivní skupinu obyvatelstva, drtivou většinu studentů a nemalé procento důchodců se mobilní telefon stal nepostradatelnou součástí života. Kromě volání a posílání SMSek zvládá i ten nejlevnější přístroj nespočet dalších funkcí, mezi něž patří také mobilní platby.

NFC v praxi. foto: NokiaReprofoto

Za mobilní platbu se považuje situace, kdy mobil je identifikátorem účtu klienta, je jím iniciována transakce, lze s ním platit u obchodníka anebo je v něm umístěna elektronická peněženka. Obecně řečeno: mobilní platba je taková platba, při níž je použit mobilní telefon, který za pomoci různých technologií zaúčtuje částku transakce na účet druhé strany. Způsobů, jak zaplatit za zboží či službu prostřednictvím mobilu, existuje přitom hned několik.

GSM Banking
Mobilní platby v České republice odstartovala roku 1999 služba GSM Banking, která pomocí funkce SIM Toolkit a bankovní SIM karty umožňuje ovládání bankovního účtu z mobilu. Komunikace mezi klientem a bankou probíhá v tomto případě formou šifrovaných SMS zpráv a díky speciální aplikaci v mobilu lze snadno zjistit aktuální stav zůstatku na účtu, zadávat platební příkazy či sledovat historii provedených transakcí. Spektrum služeb ovšem záleží vždy na dohodě mezi bankou a operátorem. GSM banking dnes podporují všichni operátoři a drtivá většina bank, stejně tak aplikaci SIM Toolkit zvládá každý současný mobil a bankovní SIM karty se rovněž staly během pár let standardem.

Premium SMS
Pro mnoho lidé jsou synonymem pro mobilní platby Premium SMS, které se v současné době těší velké oblibě, a vsadím se, že každý, kdo čte tyto řádky, je alespoň jednou ve svém životě použil. Za obrovský rozmach vděčí tato služba především soutěžím typu Superstar apod., kde o postupu soutěžících do dalšího kola rozhoduje právě hlasování prostřednictvím prémiových esemesek. Touto cestou lze rovněž nakupovat digitální obsah, podávat inzeráty, chatovat, atd. Premium SMS však nejsou spjaty pouze s komerční sférou, ale mohou sloužit také k nákupu jízdenek do MHD (o SMS jízdence více zde) a v neposlední řadě i k úhradě regulačního poplatku u lékaře.

Služba Premium SMS má velkou výhodu v tom, že ji lze uskutečnit v každém mobilu, její použití je velice jednoduché a má transparentní účtování. V podstatě jen do esemesky napíšete požadovaný kód a odešlete ho na sedmimístné číslo s prefixem 90x, kde konečné dvojčíslí určuje cenu zprávy. Žádné další poplatky nehradíte.

NFC (Near Field Communication)
Průlomovou technologií v oblasti mobilních plateb by se mohla stát platforma NFC, jejíž testování už probíhá v mnoha zemích. NFC je bezkontaktní komunikace mobilu a dalších zařízení, může se ovšem vyskytovat také ve formě klíčenky či platební karty.  Near Field Communication se velice podobá bezdrátové technologii Bluetooth, na rozdíl od ní však podporuje celou řadu standardizovaných protokolů pro bezpečný přenos dat. NFC funguje na bázi vlnového pásma 13,56 MHz a jeho dosah by měl být více jak 10 cm. Pro bezproblémovou komunikaci tedy stačí, aby dvě kompatibilní zařízení byla blízko u sebe. Cílem mobilních plateb budou drobné nákupy, vstupné na různé akce nebo jízdenky v prostředcích městské dopravy. Aby zaplacení proběhlo úspěšně, stačí pouze přiložit mobil k příslušné čtečce.

Operátoři vs. banky
Největším problémem, který brání rozšíření mobilních plateb do více odvětví, než jsou schopny pokrýt Premium SMS, je neschopnost dohody mezi bankami a mobilními operátory. Ačkoliv od roku 2002 funguje v České republice iniciativa operátorů a bank Mobile Payment Association, doposud nebylo pro český trh nalezeno řešení mobilních plateb se zapojením bank. Operátoři tak mnohdy spoléhají na vlastní proprietární řešení mobilních plateb, které ale doposud nepodařilo masově prosadit.

Budoucnost mobilních plateb
Celosvětovým standardem pro mobilní platby se podle všeho se v budoucnu stane platforma NFC, jejíž pilotní provoz byl už v mnoha zemích zahájen. K jejímu komerčnímu spuštění ji ale chybí obchodní modely a mobilní zařízení, které by ji podporovaly. Budoucnost mobilních plateb je spojena i s mobilním internetem a prohlížeči v telefonech. Co se týče Premium SMS, ty se budou nadále rozšiřovat do dalších nemocnic a MHD ve velkých krajských městech, brzy jimi půjde platit také parkovné.

Autor: