Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poplatky u lékaře lze nově platit prostřednictvím SMS

Věda

  6:00
Za návštěvu lékaře ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze už nemusíte vytahovat peněženku kvůli zaplacení třicetikorunového regulačního poplatku. Od včerejšího dne lze totiž platbu provést pohodlně z mobilního telefonu formou SMS.

Informační leták. foto: Jiří PešekLidovky.cz

Drobné platby pomocí mobilu, které se v tuzemsku těší velké oblibě (např. SMS jízdenky), začínají pronikat do veřejné sféry. Lze jimi totiž počínaje 21. únorem hradit regulační poplatky v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, v blízké době se ale rozšíří i do dalších zdravotnických zařízení. Společnost Expansion Group coby provozovatel nového systému SMS plateb již v tuto chvíli jedná se všemi většími nemocnicemi v ČR, konkrétně například s Thomayerou nemocnicí Praha, nemocnicí Kolín apod. Poté budou následovat jednotliví lékaři a ordinace. Systém, na němž se v rámci svého partnerského programu podílí také společnost T-Mobile, běží zatím v pilotním provozu.

Úhrada regulačního poplatku funguje na principu prémiových zpráv, kdy pacient ze svého mobilu odešle SMSku ve stanoveném tvaru na číslo 90 222 XX, z něhož poslední dvojčíslí určuje celkovou cenu poslané zprávy. Bude-li se jednat o běžné vyšetření, použijete číslo 90 222 30, při návštěvě pohotovosti musíte odeslat zprávu na 90 222 90, z čehož plyne, že zaplatíte 90 Kč. Pokud by se vám náhodou stalo, že byste si příchozí SMSku smazali, můžete si ji znova vyžádat odesláním textovky na číslo 90 222 05 za sníženou pětikorunovou sazbu. Stejně budete postupovat i tehdy, povede-li se vám odeslat zprávu ve špatném tvaru. Po domluvě přes infolinku z odesílacího telefonního čísla máte navíc možnost změnit směrování platby k jinému lékaři a v případě podání písemné reklamace s pevně stanovenou reklamační lhůtou 30 dní si rovněž můžete nechat částku v plné výši proplatit. O své peníze tedy v žádném případě nepřijdete.

Co se týče samotného formátu SMS, u Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je potřeba do textu zprávy zadat LEKAR VFN. Obratem pak obdržíte potvrzující zprávu obsahující jednoznačný ověřovací kód, s níž se prokážete u lékaře. Ten ho zadá do systému a okamžitě zjistí, zdali byl poplatek skutečně uhrazen. Pokud ano, dojde k zneplatnění kódu, aby ho nešlo znovu použít. Vzhledem k tomu, že kód do jeho prvního použití platí 30 dní, není nutné se s platbou regulačního poplatku stresovat v čekárně u lékaře – můžete si ji vyřídit z pohodlí domova.

Podrobnosti k novému systému SMS plateb budou k dispozici v čekárnách a ordinacích VFN, případně v dalších zdravotnických zařízeních. Pacienti mohou také navštívit stránky www.smslekar.cz, na kterých naleznou všechny potřebné údaje.

Autor: