Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Mozek barví svět

Věda

  11:35
PRAHA - Každý vidíme svět v jiných barvách. Máme v očích různé počty buněk pro vnímání jednotlivých barev. Ale podobně nám to myslí. Všechny barvy světa vnímá lidské oko pomocí tzv. čípků. Existují tři druhy, každý z nich je určen především k vnímání trochu odlišné vlnové délky světla, tedy jiných barev: červené, zelené a modré.

Oko. foto: Reprofoto

Dohromady je čípků pět až sedm milionů, ale nejsou zastoupeny rovnoměrně. Přes 90 procent čípků patří mezi červené a zelené, modrých je jen pár procent.
 Obvykle se uvádělo, že červené čípky tvoří v průměru 64 procent celkového množství, zelené 32 procent. Tyto údaje už ale neplatí.

Potvrdily to výsledky amerického týmu z univerzity v Rochesteru, zveřejněné v časopise Journal of Neuroscience. Lidé bez poruch ve vnímání barev mají výrazně odlišné poměry jednotlivých čípků. Poměr zelených a červených čípků se může lišit až 40krát. U někoho mohou výrazně převládat tyčinky specializované na jednu barvu. Přesto pokusy ukázaly, že i takoví lidé vnímají barvy stejně jako ostatní.

Prokázatelné vysvětlení zatím neexistuje. Vědci se domnívají, že nepřesnosti našeho hlavního optického nástroje koriguje mozek. Ten funguje jako věčný cenzor, který upravuje signály z oka do takové podoby, na které se můžeme dohodnout s ostatními.

Když hledíme do očí jako do hvězd
Počítačem kolorované záběry (A, L) oční sítnice dvou různých normálně vidících lidí: typy čípků jsou vyznačeny příslušnou barvou. Snímky vznikly díky použití tzv. adaptivní optiky. To je v astronomii využívaná technologie, které umožňuje sledování vzdálených objektů i ze Země. V teleskopech s touto technologií během snímání dochází k deformaci čočky, aby se kompenzovalo chvění atmosféry.

„V našem případě technologie napravuje optické defekty v oční rohovce a čočkách“, řekl vedoucí výzkumu na Rochesterské univerzity David Williams. Až tento postup umožnil přímé sledování sítnice živého člověka s takovou přesností, aby bylo možno rozlišit jednotlivé druhy čípků.

Autor: