Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA: Na ledovém měsíci Saturnu jsou ideální podmínky pro život

Věda

  11:54
WASHINGTON/PRAHA - Ledové měsíce, jako je například šestý největší měsíc Saturnu Enceladus, možná poskytují domov mimozemským formám života. Alespoň to naznačují data, která posbírala NASA svou sondou Cassini, která do systému Saturnu vstoupila v roce 2005. Nejnovější informace vyšly v aktuálním vydání odborného magazínu Science.

Enceladus má všechny podmínky pro život foto: ČTK

Pro život jsou podle našich měřítek nezbytné tři složky, a to tekoucí voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prostředí, především pak uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A právě mise Cassini prokázala, že Enceladus takřka všechno má. Na Enceladu sice dosud vědci neobjevili fosfor a síru, předpokládají ale, že zde jsou.

„Potvrzení toho, že v oceánu malého saturnského měsíce existuje zdroj chemické energie, je důležitým milníkem našeho hledání obydlených světů,“ prohlásila Linda Spilkerová z Laboratoře proudového pohonu (JPL) NASA.

Enceladus má všechny podmínky pro život
Enceladus má všechny podmínky pro život

Encelaudus má v průměru téměr 500 kilometrů, podpovrchový vodní oceán, a většinu jeho povrchu pokrývá čistá plocha posetá ledovými krátery. Tyto krátery obsahují vodík z hydrotermálních průchodů, informovala agentura Reuters. A právě jeho přítomnost podle řady vědců před více než čtyřmi miliardami let vedla ke vzniku prvního mikrobiálního života na Zemi v místech, kde se žhavý kamenný povrch setkal s oceánem.

„Teď budeme mít úžasnou příležitost otestovat naše teorie, jestli je tam život,“ řekl o Encelaudu šéf planetárního výzkumu pro NASA James L. Green.

Mise sondy Cassiny po třinácti letech skončí v září letošního roku. Za úkol si kladla prozkoumání Saturnu a jeho celkem 62 měsíců.

„Pokud je to pravda, tato pozorování významně naznačují možnost života na Encelaudu,“ komentoval geochemik Jeffrey Seewald.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat