Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nadání nevyrobíte. Ale můžete ho zničit

Věda

  7:00
Mimořádně nadané děti potřebují zvláštní zacházení, i když nemusejí být vždycky separované, myslí si Eva Vondráková, předsedkyně Společnosti pro talent a nadání a české pobočky Evropské rady pro vysoké schopnosti.

V srpnu bude Vondráková v Praze hostit 19. konferenci Světové rady pro nadané a talentované děti.

LN O jakém podílu populace mluvíme, když je řeč o nadaných a talentovaných dětech?
Obvykle se uvádí, že mimořádně nadaných jsou tak dvě až tři procenta. Odborníci, kteří se talentem a nadáním víc zabývají, však docházejí k závěru, že výrazně vyniknout v některé oblasti je schopna až čtvrtina lidí – pokud by měli potřebné podmínky k rozvoji svých schopností.

LN Projeví se nadání už v předškolním věku?
Ne vždy a ne každé. Záleží na tom, jestli si ho okolí dokáže všimnout. Znám sportovně zaměřenou rodinu, která měla pocit, že synek je nemehlo, protože netrefí balon.

PROFIL

Eva Vondráková se narodila roku 1947, vystudovala psychologii na FF UK, dlouhodobě působila jako poradenská a školní psycholožka.

Je poluzakladatelkou a předsedkyní Společnosti pro talent a nadání.

Přitom kluk byl intelektuálně mimořádně na výši. Setkala jsem se však i s rodinou, kde rodiče byli vášniví čtenáři a považovali za neštěstí, když se syn knížkám vyhýbal. On měl ale poruchu čtení. Zato vynikal v pohybových aktivitách, což rodiče bohužel neoceňovali.

LN Je nadání dědičné?
S určitými předpoklady je třeba se narodit. Nadání nevyrobíte.

LN Lze rozvíjením schopností zvýšit inteligenční kvocient?
Lze zlepšit výsledek v nějakém IQ testu. O to ale přece nejde. Spíše jde o to, aby se mohl realizovat potenciál člověka.

LN Co je k tomu potřeba?
Rozeznat včas nadání a podporovat je.

LN Je naopak možné přirozené nadání zničit?
Ano. Například každá aktivita se nehodí pro každé dítě, zrovna tak se pro každé dítě nehodí každý učitel. Nadání ale mohou zničit i sami rodiče.

Celý rozhovor najdete v úterní příloze Lidových novin Akademie