Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podívejte se: NASA zveřejnila první video z Marsu

Věda

  9:00
PASADENA - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první krátký videozáznam, který pořídilo robotické vozítko Curiosity při svém pondělním přistání na Marsu. Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky s cílem zjistit, zda byl někdy na Marsu život.

Vědecká laboratoř Curiosity na planetě Mars. foto: ČTK

Asi 40 vteřinový sestřih v nízkém rozlišení, který se skládá z 297 filmových políček, ukazuje poslední dvě a půl minuty sestupu vozítka.

Curiosity bude na Marsu dva roky
Začíná oddělením tepelného štítu a končí záběrem na zvedající se prach před konečným dosednutím na povrch "rudé planety".

PODÍVEJTE SE

Na krátký videozáznam z přistání vědecké laboratoře Curiosity na Marsu se můžete podívat ZDE

Video, které podle agentury AP pracovníci NASA přivítali s nadšením, by mělo být k dispozici ve vysokém rozlišení a plné délce poté, co Curiosity pošle na Zem další data.

Řídícím střediskem NASA se krátce po půl osmé rozlehl potlesk techniků a výkřiky plné úlevy a štěstí.

Šestikolové vozítko, jehož mise přišla na 2,5 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun), váží 900 kilogramů a je dlouhé tři metry. Stroj, poháněný radioizotopovým termoelektrickým generátorem, je vybaven kolekcí nejmodernějších nástrojů určených k rozboru vzorků půdy, skal a atmosféry.

K TÉMATU

S jejich pomocí má Curiosity kromě pátrání po stopách života zkoumat také klima a geologii "rudé planety" a sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...