Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci budou informace z Marsu zkoumat roky

Věda

  16:36aktualizováno  18:36
PRAHA - Data, která na povrchu Marsu nasbírá americké vozítko Curiosity, budou vědci na Zemi analyzovat dlouhé roky. Získané informace pomohou sestavit detailnější obraz povrchu rudé planety.

Jeden z prvních obrázků, které laboratoř Curiosity poslala na Zem. foto: Reuters

Ze vzorků chtějí vědci také určit, jestli se v minulosti na Marsu vyskytovaly podmínky vhodné pro vznik života, řekl Vít Straka z České astronomické společnosti. Sonda má podle něj zhruba stejný typ vybavení, jaký měla předchozí vozítka, použitá technika je ale na mnohem vyšší úrovni.

Téměř tunový robot na šesti kolech po osmiměsíční cestě vesmírem přistál na povrchu čtvrté planety sluneční soustavy. V následujících měsících se bude sám pohybovat po povrchu Marsu, sbírat vzorky a analyzovat je s využitím složitých přístrojů. Vědce na Zemi bude o výsledcích rozborů pravidelně informovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Sonda sama o sobě není schopna vyvozovat žádné závěry. Strojově analyzuje vzorky, posbírá údaje o svém okolí a sady těchto dat odešle na Zemi," popsal činnost Curiosity Straka. Odborníci se podle něj budou daty zabývat po mnoho následujících let. "Data mají pomoci vědcům odhadnout, jestli byl Mars dříve obyvatelný, jestli tam v minulosti mohl vzniknout život na mikroskopické bázi," uvedl Straka. Sonda podle něj bude hledat "stavební kameny života".

Život na Marsu

"Jsem přesvědčen, že jsme získali už teď dost signálů o tom, že se na Marsu život v mikroskopické podobě mohl vyskytovat. S jistotou má právě odpovědět Curiosity," sdělil ředitel pražské hvězdárny a planetária Marcel Grün. "Každá úspěšná sonda může být dalším schůdkem na cestě za poznáním Marsu - a tentokrát nejde o schod, tentokrát je to malý skok," dodal Grün.

Činnost sondy podle něj bude mít zásadní význam pro další strategii kosmického výzkumu. Pokud vědci po dvou letech činnosti vozítka zjistí, že na Marsu v minulosti život vzniknout nemohl, přesunou svou pozornost k výzkumu Jupiterova měsíce Europa nebo Saturnova měsíce Titan, uvedl ředitel planetária.

Vozítko, jehož jméno v češtině znamená "Zvědavost", je pro sběr vzorků vybaveno množstvím techniky. Při své misi na rudé planetě tak bude schopné vrtat do kamenů, tavit horniny laserem, měřit radioaktivní záření nebo sledovat počasí. Curiosity bude také sbírat vzorky půdy, analyzovat je, pořizovat barevné snímky okolí ve vysokém rozlišení a fotografie, které umožní zachytit detaily menší, než je šířka lidského vlasu. Sonda je podle americké vesmírné agentury NASA vybavena dosud nejpokročilejší sadou vědeckých přístrojů.

Místo přistání nebylo náhodné

Podle Straky je princip použitých přístrojů podobný těm instalovaným u předchozích sond, který již na Marsu pracovaly nebo pracují. "Není v tom nějaká převratná inovace, ale ty přístroje jsou 'vymakané' a mají mnohem lepší rozlišovací schopnosti a podobně," popsal Straka.

Právě předchozí vozítka dokázala podle něj výzkum Marsu značně posunout vpřed. Analýzou vzorků totiž zjistila, že se na povrchu rudé planety nacházejí horniny podobné těm, které lze nalézt na dně pozemských řek.

Řídícím střediskem NASA se krátce po půl osmé rozlehl potlesk techniků a výkřiky plné úlevy a štěstí.

Vědci z toho odvozují, že na povrchu Marsu kdysi tekly řeky, vysvětlil Straka. Přednostní právo na analýzu zjištěných dat mají odborníci, kteří se podíleli na konstrukci sondy a celém programu letu Curiosity na Mars.

"Věnovali dlouhá léta návrhům a rozvoji přístrojů a metod a nyní mají možnost získat plody své práce," vysvětlil Grün. Oproti minulosti je podle něj možné, aby se na výzkumu podíleli i čeští vědci. "Budou-li mít nápad, který bude lepší než ostatních, nebo povede k ověření výsledků ostatních, určitě se podílet budou," dodal.

Podle NASA nebylo místo přistání sondy zvoleno náhodně. Pohledy z kosmu naznačují, že kráter Gale vykazuje známky dřívější přítomnosti vody, která je nezbytným předpokladem života ve formě, v jaké ji lidstvo zná.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...