Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

NASA ztratil kontrolu nad vzorky měsíční horniny

Měsíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ztratil kontrolu nad vzorky hornin dopravenými z Měsíce a nechce se s tím smířit. Zřídil proto úřad speciálního vyšetřovatele, který má zjednat pořádek a cenné vesmírné objekty podrobit přísné inventuře.

Vzorky odebrali američtí astronauti při svých měsíčních misích v letech 1969 až 1972. Jejich celková váha dosahuje 382 kilogramů. Původních 2196 kusů bylo rozděleno na 140 000 drobných vzorků, jejichž velikost často nepřesahuje rozměry zrnka rýže. Některý z nich se občas objeví při online aukci na serveru eBay.

ČTĚTE TAKÉ:

Americká vláda kousky měsíční horniny obdarovala nemálo cizích států, rozdala je po univerzitách a výzkumných pracovištích, některé předala guvernérům amerických států či newyorskému sídlu Spojených národů.

Pověřený vyšetřovatel Joe Gutheinz je bývalým zaměstnancem NASA a nyní přednáší na právnické škole v texaském Houstonu. Některé měsíční vzorky má podle něj NASA stále ve svých depozitářích, nicméně detailní inventář chybí.

160 vzorků zmizelo beze stopy

Od roku 2002 se americké kosmické agentuře podařilo zjistit podrobnosti o 72 kusech měsíční horniny, které jsou uloženy v USA. Sám Gutheinz v roce 1998 řídil operaci, při níž se podařilo vystopovat vzorek měsíční horniny, který bývalý americký prezident Richard Nixon věnoval do Hondurasu. Cena vzorku je dnes pět milionu dolarů (98 milionů korun).

Jako dar bylo do světa rozdáno 270 kusů vzorků, z nich 160 zmizelo beze stopy. Mezi ztracenými je i dar bývalému libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Podařilo na naopak zjistit, že měsíční vzorek darovaný někdejšímu španělskému vládci Francisku Frankovi se jeho vnuk pokoušel prodat do Švýcarska.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!